• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PGNiG będzie wydobywać gaz ziemny w Pakistanie

Opublikowano: 19-05-2021 Źródło: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) objęło 25% udziałów w bloku koncesyjnym Musakhel w środkowej części Pakistanu. Spółka szacuje, że zasoby w tym obszarze wynoszą około 16 mld m3 gazu ziemnego.


Kopalnia gazu ziemnego. Fot. PGNiG Kopalnia gazu ziemnego. Fot. PGNiG

Działanie ma wzmocnić potencjał wydobywczy firmy w Pakistanie. Zawarto tzw. transakcję farm-in, czyli objęcia części udziałów za porozumieniem z partnerami koncesyjnymi oraz zgodą rządu pakistańskiego.

Blok koncesyjny ma powierzchnię 2176 km2 i jest położony w północno-wschodniej części pakistańskiej prowincji Beludżystan. To obszar bogaty w gaz ziemny. Wnioskując z danych ze złóż leżących w sąsiedztwie, PGNiG wstępnie oszacowało zasoby wydobywalne na około 16 mld m3, ale więcej informacji o potencjale bloku Musakhel przyniosą badania sejsmiczne zaplanowane na 2022 r. Analiza tych danych będzie punktem wyjścia do zaprojektowania prac wiertniczych.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG

Na terenach sąsiadujących z obszarem koncesji w ostatnich latach przeprowadzono liczne inwestycje w infrastrukturę energetyczną. To ułatwi zagospodarowanie potencjalnych zasobów.

Partnerami koncesji są spółka Pakistan Petroleum Ltd., z którą PGNiG współpracuje od kilkunastu lat i która jest operatorem koncesji (37,2% udziałów), Oil&Gas Development Company Ltd. (35,3%), PGNiG (25%) oraz Government Holdings Pvt. Ltd. (2,5%) – czytamy w komunikacie.

Aktualnie polska firma prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą na pozyskanej w 2005 r. koncesji Kirthar (PGNiG – 70%, Pakistan Petroleum Ltd. – 30%) w prowincji Sindh. Eksploatuje dwa złoża Rehman i Rizq. Od 2015 r. na tym pierwszym działa jedyna poza granicami Polski kopalnia gazu należąca do PGNiG. W 2020 r. spółka wydobyła w Pakistanie niemal 300 mln m3 gazu, przy wyniku z 2019 r. na poziomie około 190 mln m3. Na tym obszarze będą prowadzone kolejne prace poszukiwawcze, zaplanowano też wykonanie wierceń i zagospodarowanie kolejnych odwiertów eksploatacyjnych na posiadanych tu złożach.

Przeczytaj także: PGNiG będzie wiercić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.