W I kwartale 2021 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zwiększyło o niemal 100% sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG). Stało się tak dzięki zwiększeniu liczby autobusów i ciężarówek gazowych, rozszerzeniu oferty bunkrowania statków o kolejne polskie porty, a także największemu kontraktowi na dostawy dla odbiorcy przemysłowego.
Rozładunek LNG. Fot. Carabay/Adobe Stock
Skroplony gaz ziemny to uniwersalne paliwo, które może być z powodzeniem wykorzystywane między innymi w przemyśle, transporcie drogowym i morskim. Możliwość wykorzystania terminalu LNG w Świnoujściu gwarantuje nam stabilne dostawy tego paliwa z różnych kierunków. To jeden z kluczowych elementów postępującej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Henryk Mucha, szef zarządu spółki PGNiG Obrót Detaliczny, podkreśla, że firma aktywnie poszukuje nowych odbiorców. W I kwartale 2021 r. praktycznie podwoiliśmy sprzedaż LNG, osiągając wzrost o 97% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. – komentuje.
Rosnąca popularność LNG jako paliwa dla transportu kołowego i komunikacji publicznej pozytywnie wpłynęła na wyniki sprzedażowe. Dołożyła się do nich także szersza oferta bunkrowania statków skroplonym gazem ziemnym – więcej krajowych portów korzysta z tej możliwości. Od ubiegłego roku takie operacje są prowadzone w portach w Szczecinie, Świnoujściu i Policach, które dołączyły do portów w Gdańsku i Gdyni. Zabunkrowano już 12 statków, a to wynik znaczący w tej części Europy.
Istotny wpływ na wzrost sprzedaży miało też podpisanie umowy na pięcioletnie dostawy do stacji regazyfikacji przy zakładzie LG pod Wrocławiem. To prawie 19 tys. ton LNG.
Przeczytaj także: Gaz dla Elektrowni Dolna Odra dostarczy gazociąg o długości 63 km
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.