Grupa Lotos odebrała pierwszą w historii firmy dostawę ropy Forcados z Nigerii. 125 tys. ton surowca trafiło do gdańskiej rafinerii. To kolejny gatunek, jaki zostanie przerobiony w zakładzie.
Fot. Lotos
- Nigeryjska ropa naftowa może być mieszana z surowcami różnego pochodzenia
- Lotos przerabia 13 gatunków ropy innych niż rosyjska Rebco
- Średnia produkcja w Nigerii to 250 tys. baryłek na dobę
Nigeria jest największym producentem ropy naftowej w Afryce, szóstym wśród krajów należących do OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries) oraz jedenastym na świecie. Posiada bogate złoża w delcie Nigru. Wydobywany tam surowiec jest transportowany rurociągiem Trans Forcados do terminala morskiego o tej samej nazwie. Średnia produkcja osiąga około 250 tys. baryłek na dobę.
Surowiec wysokiej jakości
Dostawę rozładowano na początku kwietnia 2021 r. w gdańskim Naftoporcie, a w połowie maja surowiec trafił do przerobu w rafinerii. Forcados jest ropą parafinowo-naftenową o średniej gęstości. Cechuje się niską zawartością siarki, azotu, metali i asfaltenów. Bogata we frakcje napędowe, z niską pozostałością próżniową, pozwala na zwiększenie wytwarzania produktów wysokomarżowych.
Nigeryjską ropę można mieszać z rosyjską
Ropę można w pełni mieszać z większością przerabianych przez rafinerię Lotosu gatunków, także z rosyjskim surowcem Rebco. Dla gdańskiej grupy taka kompatybilność to duży atut w logistyce wewnętrznej. Można ją składować i przerabiać bez ryzyka z pozostałymi gatunkami ropy naftowej, które znajdują się w zbiornikach.
Dywersyfikacja dostaw
Zakup ropy z Nigerii należy do strategicznych działań prowadzących do dywersyfikacji źródeł dostaw i, co za tym idzie, zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Aktualnie gdańska rafineria magazynuje i przerabia 13 gatunków ropy innych niż rosyjska Rebco.
Dywersyfikacja dostaw jest dziś niezwykle ważna. Pozwala zapewnić stabilność i ciągłość dostaw ropy do naszej rafinerii. Pozyskanie ropy z Afryki to dowód na to, że nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami z różnych kontynentów. Rafineria Lotosu jako nowoczesny zakład jest w stanie przerabiać szeroką gamę gatunków ropy. Widać więc, że nasz zakład jest elastyczny i stale się rozwija – mówi Zofia Paryła, prezes Grupy Lotos.
Przeczytaj także: Lotos inwestuje w produkcję zielonego wodoru
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.