Ukraińska spółka ma koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w zachodniej części obwodu lwowskiego, bezpośrednio przy granicy z Polską. Budowa geologiczna tego obszaru jest zbliżona do struktury złoża Przemyśl, największego w Polsce i eksploatowanego od przeszło 60 lat. Na decyzję o zakupie pakietu kontrolnego wpłynęły pozytywne wyniki wstępnej analizy danych geologiczno-geofizycznych.

Podpisana dziś umowa stanowi element realizacji strategii w zakresie rozwoju działalności na rynkach zagranicznych oraz wpisuje się w obrany przez nas kierunek dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG. Przez ostatnie pięć lat aktywnie prowadziliśmy obrót gazem ziemnym na Ukrainie. Nie tylko rozpoczęliśmy sprzedaż gazu na rynek ukraiński, ale także uzyskaliśmy dostęp do ukraińskiej sieci przesyłowej oraz do ukraińskich magazynów gazu, zwiększając możliwości optymalizacji handlu gazem ziemnym – dodał.

PGNiG obejmie 85% udziałów w firmie Karpatgazvydobuvannya. Do końca 2021 r. mają zostać wykonane prace przygotowawcze przed wierceniem otworu poszukiwawczego. Wykonanie tego odwiertu zaplanowano na II półrocze 2022 r. Później dojdzie do testów złożowych, a jeśli wypadną one pomyślnie, zacznie się eksploatacja. Gaz ziemny trafi do ukraińskiej sieci gazowej. Te działania nastąpią w 2023 r. Udziałowcy zamierzają też przeprowadzić dodatkowe badania geofizyczne terenu koncesji, które pomogą w zaprojektowaniu kolejnych otworów.

Udziałowcy Karpatgazvydobuvannya planują również zrealizować dodatkowe badania geofizyczne terenu koncesji, które pomogą w zaprojektowaniu kolejnych otworów.

Przed umową zgodę na transakcję wyraził polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i jego ukraiński odpowiednik.

Przeczytaj także: Wodór dla transportu kolejowego. Alians trzech polskich firm