PKN Orlen podpisał list intencyjny z władzami Płocka i miejscowym Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami w sprawie budowy instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z miasta i jego okolic. Byłaby ona pierwszym w Polsce obiektem wdrażającym zasady gospodarki obiegu zamkniętego.
PGO w Płocku prowadzi recykling odpadów. Fot. SWM
Na razie płocki koncern analizuje możliwość budowy instalacji do recyklingu odpadów komunalnych, która działałaby bezodpadowo. Surowiec mógłby być wykorzystany np. do produkcji poliolefin, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie. Potencjalna inwestycja byłby korzystna dla Grupy Oreln i mieszkańców miasta i jego okolic, gdzie tylko w 2020 r. wygenerowano 57 mln ton zmieszanych odpadów komunalnych, nadających się do dalszego zagospodarowania.
Partnerem dostarczający surowiec stałoby się miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami (PGO) zajmujące się kompleksowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi, w tym ich sortowaniem oraz przetwarzaniem frakcji organicznej.
Realizacja projektu wspólnie z PKN Orlenem i miastem zagwarantuje nam w przyszłości odbiór resztkowych odpadów kalorycznych, które zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą być składowane, a tym samym zmniejszy koszty, które obecnie w związku z tym ponosimy – mówi Stefan Kotlewski, prezes PGO.
W planowanej instalacji jednym z produktów przetwarzania odpadów byłby wodór. A właśnie w ten surowiec koncern intensywnie inwestuje w ramach projektu Hydrogen Eagle zakładającego budowę hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji. Mają one wytwarzać paliwo dla transportu produkowane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Przeczytaj także: Orlen: produkty rafineryjno-petrochemiczne z odpadów tworzyw sztucznych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.