Spółka Lotos Exploration and Production Norge (Lotos Norge) złożyła wnioski o nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze. Zamierza też ujednolicić udziały w projekcie NOAKA, w którym ma już udziały i prowadzi działalność. Celem jest zwiększenie możliwości wydobycia węglowodorów.
Platforma wydobywcza na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Fot. AdobeStock/belov3097
- Wnioski dotyczą obszarów w pobliżu już posiadanych koncesji
- W poprzedniej rundzie Lotos Norge uzyskał trzy koncesje poszukiwawczo-wydobywcze
- Wraz z firmą AkerBP planuje w 2027 r. rozpoczęcie wydobycia na złożach NOAKA
Koncesje i współpraca z PGNiG
Firma złożyła aplikacje w kolejnej rundzie koncesyjnej APA (ang. Awards in Predefined Areas). Większość jej wniosków dotyczy obszarów położonych w miejscach, w których już ma udziały i prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, takich jak Sleipner i NOAKA (Krafla, Fulla i North of Alvheim) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W jednym przypadku jest to, zgłoszony wspólnie z PGNiG, obszar na Morzu Północnym, gdzie Lotos dotychczas nie prowadził aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Jednak oba koncerny od lat współpracują w segmencie wydobywczym w Norwegii, a PGNiG jest wyłącznym odbiorcą gazu ziemnego wydobywanego w wodach Norwegii przez Lotos Norge (na podstawie umowy z 2019 r.).
Coroczne aukcje złóż
Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii co roku organizuje kolejne rundy koncesyjne. Dla Lotos Norge oznacza to możliwość zwiększania potencjału wydobywczego na kolejne lata. Spółka uważa, że to najbardziej efektywny sposób rozwoju portfela aktywów o dużym potencjale wzrostu wartości. Wybrane obszary stanowią również okazję do poprawy parametrów posiadanych już koncesji. Dodatkowo podkreślono, że działania norweskiego resortu ropy i energii pomagają w zacieśnianiu współpracy z partnerami.
W ostatniej APA w 2020 r. spółka uzyskała trzy nowe koncesje. Wyniki tegorocznej aukcji zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.
Wymiana udziałów z partnerem
Lotos Norge podpisała też z firmą AkerBP umowę dotyczącą tzw. harmonizacji udziałów na koncesjach w obszarze NOA (North of Alvheim) oraz Fulla. Reguluje ona wymianę udziałów między spółkami w ośmiu koncesjach. Ostatecznie, po negocjacjach, polska firma będzie miała jednolity udział na poziomie 12,3%. Dokumenty zostaną przesłane do zatwierdzenia przez norweskie władze.
Równe udziały oraz bardziej zbilansowana struktura produkcji w podziale na ropę naftową i gaz ziemny osiągnięte w wyniku porozumienia uproszczą współpracę między partnerami. Nie będzie już np. konieczności zawierania komercyjnych umów pomiędzy poszczególnymi aktywami w związku z ich uruchamianiem do produkcji na przestrzeni czasu (co wymuszają istniejące ograniczenia przerobowe na platformie procesowej). Dzięki temu ma dojść, z perspektywy Lotosu, do wzrostu skali projektu oraz, jak podaje firma, podwyższenia nowych prospektów w otaczającym NOAKA obszarze we współpracy z AkerBP.
Wybrano także koncepcje dalszych działań w obszarze NOAKA: do końca 2022 r. powstanie plan zagospodarowania złóż, a w 2027 r. rozpocznie się produkcja.
Potencjał złóż w tym akwenie wynosi ponad 500 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) zasobów wydobywalnych. Dla Lotosu projekt jest bazą do rozwoju na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dotyczy on zagospodarowania odkrytych złóż w obszarze na północ od Heimdal: Frigg Gamma Delta, Langfjellet, Liatårnet, Rind, Fulla oraz Froy z operatorem AkerBP, a także złóż Krafla oraz Askja (polska spółka nie posiada w nich udziałów), w których operatorem jest firma Equinor.
Inne obszary wydobywcze
Lotos Norge wkrótce podpisze umowy dotyczące harmonizacji oraz wyboru koncepcji zagospodarowania dla zlokalizowanego w obszarze Heimdal projektu Trell/Trine (udział polskiej spółki to 11,9%), gdzie operatorem jest AkerBP. Aktualne założenia, to podłączenie złoża do jednostki pływającej, która wydobywa, wstępnie oczyszcza, przechowuje oraz przeładowuje ropę i gaz ze złóż podmorskich (tzw. infrastruktura FPSO, ang. floating production, storage and offloading) w obszarze Alvheim. Potencjał zasobowy przypadający na udział Lotosu wynosi około 2,6 mln boe. Wydobycie może się rozpocząć w 2025 r. Z kolei firma Repsol, operator złoża Yme, uzyskał zezwolenie na uruchomienie wydobycia na tej koncesji. Zakładany termin to IV kwartał 2021 r. Udział w wysokości 20% oznacza dla polskiej firmy dostęp do 12 mln bbl (baryłek ropy naftowej).
Przeczytaj także: PGNiG zwiększa zakupy skroplonego gazu ziemnego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.