PKN Orlen planuje kupno lokomotywy o napędzie wodorowym. To pierwszy w kraju pojazd szynowy zasilany takim paliwem. Na razie zaprezentowano prototyp, który powstał we współpracy z firmą PESA Bydgoszcz. Czysty wodór ma w przyszłości zastąpić gaz ziemny w ramach unijnej transformacji energetycznej prowadzącej do neutralności emisyjnej.
Fot. PKN Orlen
Według prezesa PKN Orlenu, Daniela Obajtka, kupno lokomotywy to krok w kierunku wykorzystania zeroemisyjnego paliwa wodorowego w transporcie kolejowym.
Płocki koncern zakupi prototypowy egzemplarz, który już wyprodukowano. Powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42. Wyposażono ją w innowacyjny napęd i zmieniono wygląd na nowoczesny, utrzymany w modnej, minimalistycznej stylistyce. Udźwig pojazdu wynosi około 3200 ton, w ciągu doby zużywa mniej więcej 170 kg wodoru. Lokomotywą wyposażono w dwa symetryczne punkty tankowania pozwalające na szybkie napełnienie zbiorników.
Projekt lokomotywy wodorowej. Źródło: PESA
Pełny „bak” umożliwia pracę manewrową przez całą dobę. Lokomotywa posiada system jazdy autonomicznej – maszynista może samodzielnie radiowo sterować pojazdem w czasie ustawiania składów. Wyposażenie obejmuje też antykolizyjny system rozpoznawania przeszkód. Koncern pracuje nad układem tankowania obiektu.
Orlen realizuje strategię rozwoju segmentu paliw alternatywnych. Podpisano już w 2020 i 2021 r. listy intencyjne o współpracy z samorządami i miejskimi spółkami, w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i MPK w Krakowie, Gminą Miastem Płock, Gminą Miastem Włocławek, MPK w Poznaniu, MPK w Łodzi i MPK w Olsztynie. To potencjalni odbiorcy wodoru.
W ramach programu Hydrogen Eagle zaplanowano budowę węzłów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji dla transportu wykorzystującego zasilanie ze źródeł odnawialnej energii. Inne plany to budowa innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Program został pozytywnie zweryfikowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI. Aktualnie znajduje się na etapie notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską.
Przeczytaj także: Kopalnia Turów nie wstrzyma wydobycia mimo wysokiej kary
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.