Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz katarska spółka Black Cat Engineering & Construction podpisały list intencyjny w zakresie wspólnej realizacji projektów wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.
Fot. makibestphoto / Adobe Stock
- Spółka z Kataru i PGNiG przygotują ofertą na rynki największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego
- Polska firma wykorzysta własne rozwiązania cyfrowe zwiększające efektywność wydobycia
- Dalsze plany zakładają wejście na rynki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki
W liście założono, że partnerzy będą działać na rzecz ustalenia ram prawnych i operacyjnych w zakresie potencjalnej współpracy w obszarze wydobycia węglowodorów. Przedsiębiorstwa mają połączyć własne doświadczenia i możliwości technologiczne do przygotowania oferty na rynki największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego.
Atut PGNiG – Smart Field
Jej elementem mają być autorskie rozwiązania cyfrowe „Smart Field” polskiego koncernu. Pozwalają one na komputerowe modelowanie złóż i wykorzystują sztuczną inteligencję wraz z uczeniem maszynowym do zwiększania efektywności wydobycia i poprawy rentowności produkcji węglowodorów. W Polsce wdrożenie tych technologii informatycznych w działalności poszukiwawczo-wydobywczej doprowadziło do wykrycia dodatkowych złóż gazu ziemnego i zwiększenia zasobów wydobywalnych o przeszło 11 mld m3 (około 12% udokumentowanych zasobów w dyspozycji spółki).
Katarski kapitał
Black Cat jako spółka w kapitałem wyłącznie katarskim może bez przeszkód operować w krajach należących do Rady Współpracy Zatoki (ang. Gulf Cooperation Council), które należą do czołowych producentów węglowodorów na świecie. Łączne wydobycie członków rady w 2020 r. wyniosło 937 mln ton ropy naftowej i 407 mld m3 gazu ziemnego. A udokumentowane zasoby to 71 mld ton ropy oraz 39 bln m3 gazu.
Posiadamy szerokie kompetencje zdobyte przy realizacji projektów w formule „pod klucz”, m.in. w zakresie infrastruktury do przesyłu i magazynowania węglowodorów. Oprócz bogatego doświadczenia, atutem firmy jest jej struktura właścicielska, zwinny model operacyjny, wysokie kwalifikacje w zarządzaniu międzynarodowymi projektami oraz kultura organizacyjna nastawiona na osiąganie wyników i realizację założonych celów – podkreślił Paolo Borchetta, CEO Black Cat Engineering and Construction.
Rozwój nie tylko w krajach arabskich
Dla PGNiG współpraca z przedsiębiorstwem z Kataru jest krokiem do wzmocnienia obecności w tej części świata. Spółka weszła na rynek arabski w 2028 r. po wygraniu rundy koncesyjnej w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pierwszy odwiert zaplanowano na III kw. 2022 r. Sygnatariusze listu nie wykluczają też wspólnych działań na rynkach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji Centralnej oraz Afryki.
Naszą wspólną ambicją jest dynamiczny rozwój działalności zagranicznej. Cechują nas najwyższe kompetencje, poparte bogatym, wieloletnim doświadczeniem. Jestem przekonany, że łącząc siły będziemy w stanie przygotować atrakcyjną ofertę, która zapewni nam przewagę konkurencyjną nawet na najbardziej wymagających i dojrzałych rynkach – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Przeczytaj także: PGNiG przejmuje 21 koncesji na norweskich wodach. Jest zgoda rządu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.