• Z 11 laboratoriów PERN, osiem bada paliwa, a trzy ropę naftową
  • W 2020 r. wykonały one 250 tys. analiz
  • W ostatnich czterech latach na doposażenie jednostek wydano 10 mln zł

Setki tysięcy analiz

PERN w swoich placówkach przeprowadził w 2020 r. ponad 250 tys. badań. W pierwszej połowie 2021 r. liczba wykonanych analiz przekroczyła 130 tys. To zarówno kontrole jakości paliw i ropy naftowej składowanych i magazynowanych w bazach spółki, jak i usługi dla podmiotów zewnętrznych. Nowoczesna aparatura i doświadczona kadra sprawdza wszelkie istotne parametry. W ostatnich czterech latach spółka zainwestowała więcej niż 10 mln zł na doposażenie laboratoriów w najwyższej jakości urządzenia.


Akredytowane laboratoria

Jednostki co roku przechodzą prowadzoną przez Polskiego Centrum Akredytacji certyfikację. Potwierdza ona spełnienie wymaganych standardów i poświadcza, że wykonywane analizy rzetelnie informują o jakości badanych próbek. Taka kontrola jest kluczowa w kontekście paliw tankowanych na stacjach oraz np. podmiotów importujących ropę naftową. O ogromnej roli laboratoriów wszyscy mogliśmy się przekonać m.in. dwa lata temu, kiedy do kraju napłynęła zanieczyszczona chlorkami organicznymi ropa naftowa. Sprostały one wtedy wyzwaniu i wzięły na siebie wielką odpowiedzialność – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Wykrycie zanieczyszczonej ropy

Wtedy w połowie kwietnia 2019 r. do Polski trafił ponad 1 mln ton surowca dla odbiorców w kraju i w Niemczech. Produkt miał ekstremalnie wysokie stężenie chlorków organicznych – do nawet 300 ppm (ang. parts per milion – liczba cząstek na milion) przy dopuszczalnej wartości 10 ppm. W efekcie podjęto decyzję o wstrzymaniu tłoczenia ropy naftowej poprzez rurociąg Przyjaźń. Oczyszczanie zanieczyszczonego surowca trwało do czerwca 2021 r., a następnie wznowiono tłoczenie do systemu przesyłowego. Wprowadzono też zabezpieczenia, które nie dopuszczą do powtórzenia się tej sytuacji.

Badania w 11 placówkach

PERN dysponuje 11 laboratoriami, osiem jest przeznaczonych do badania paliw, a w trzech prowadzi się analizy ropy naftowej. Znajdują się na terenach bazy w Adamowie i Miszewku Strzałkowskim oraz w Terminalu Naftowym w Gdańsku. Przede wszystkim sprawdzają surowiec transportowany i magazynowany w systemie spółki pod kątem parametrów fizykochemicznych.

Jednostki wykonują badania paliw, biopaliw i biokomponentów płynnych zgodnie z wymaganiami norm produktowych. Największym tego typu ośrodkiem w PERN jest Laboratorium Paliw Płynnych i Ochrony Środowiska w Nowej Wsi Wielkiej. Pozostałe laboratoria działają w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach.

Przeczytaj także: PERN: rekordowe obroty bazy paliw w Dębogórzu w I półroczu 2021 r.