W zakładach górniczych Janina i Brzeszcze należących do spółki Tauron Wydobycie uruchomiono dwie kolejne ściany wydobywcze. Ich łączny dobowy potencjał wydobywczy to około 10 tysięcy ton surowca. Jeszcze jeden front ścianowy zostanie otwarty w złożu eksploatowanym przez ZG Sobieski.
Fot. Tauron Wydobycie
- Węgiel z nowych ścian wydobywczych charakteryzuje się wysoką kalorycznością
- W zakładach Janina i Brzeszcze można wydobywać w ciągu doby po 5 tys. ton surowca
- W tym roku zostanie uruchomiona ściana w kopalni Sobieski
Zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze mają w 2022 r. stanowić razem jedną kopalnię zespoloną z największymi zasobami węgla energetycznego w Polsce. Ich położenie w pobliżu elektrowni Grupy Tauron pozwala ograniczyć koszty transportu paliwa do jednostek wytwórczych.
Ostatnia faza inwestycji w Janinie
Inwestycja „Budowa poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina” wchodzi w ostatnią fazę realizacji. We wrześniu uruchomiono kolejną, trzecią już ścianę wydobywczą na poziomie 800 m. Jej wybieg wynosi około 1000 m, a zdolność wydobywcza przekracza 5 tys. ton węgla na dobę. Surowiec charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi, w tym kalorycznością na poziomie mniej więcej 23 MJ/kg.
Zoptymalizowaliśmy potencjał wydobywczy naszych kopalń, dostosowując go do skali zapotrzebowania rynku energetycznego w najbliższych latach. Otwieramy nowe ściany wydobywcze, ale jednocześnie dążymy do systematycznego obniżenia bazy kosztów stałych, w celu ich dostosowania do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny – podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Wysoka kaloryczność w ZG Brzeszcze
W pokładzie 510 Zakładu Górniczego Brzeszcze rozpoczęła się eksploatacja wysokowydajnej ściany o wybiegu około 1300 m i wysokości dochodzącej do 4,5 m. Mieści ona ponad 1 mln ton węgla wysokiej jakości – średnia kaloryczność wynosi około 28 MJ/kg. W ciągu doby można tu wydobyć około 5 tys. ton surowca. Jednak prace wymagają wymaga bieżącego zaangażowania wszystkich służb zakładu ze względu na zagrożenia naturalne, przede wszystkim metanowe.
Wkrótce kolejna ściana w kopalni Sobieski
W ZG Sobieski trwa przezbrajanie wyposażenia do ściany, która ma zostać uruchomiona a przełomie października i listopada 2021 r. Znajduje się ona w udostępnionym z początku bieżącego roku złożu Brzezinka w pokładzie 301. Podobnie jak w pozostałych kopalniach, tak i tu będzie można pozyskać około 5 tys. ton węgla na dobę. Po jej oddaniu do eksploatacji, w IV kwartale 2021 r. i w I kwartale 2022 r. prace wydobywcze będą prowadzone równocześnie trzema frontami ścianowymi.
Koncentrujemy się na eksploatacji przynoszącej wymierne korzyści, określone wolumenem produkcji, ale uwzględniające również poprawę efektywności oraz jakości produkowanych paliw. Podejmowane działania mają ponadto na celu uzyskanie zwiększonego wychodu sortymentów grubych i średnich. Jednocześnie w zakładach górniczych spółki prowadzone są intensywnie roboty przygotowawcze dla terminowego uruchomienia w 2022 r. kolejnych sześciu frontów ścianowych – podsumowuje Roman Gąska, wiceprezes ds. technicznych w spółce Tauron Wydobycie.
Przeczytaj także: Stal produkowana bez węgla koksującego. Pierwsza dostawa na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.