• Zielony wodór zastąpił węgiel koksujący w produkcji stali
  • Zamiast wielkiego pieca zastosowano łukowy zasilany energią odnawialną
  • Przy wydobyciu rudy żelaza wykorzystano biopaliwa

Pierwsza na świecie zielona stal

SSAB Oxelösund wyprodukowała w sposób bezemisyjny stal w technologii HYBRIT, która eliminuje koks i paliwa kopalne, dotąd niezbędne do wytwarzania stali. Przemysł stalowy odpowiada za około 8% światowej emisji gazów cieplarnianych. Volvo pierwszą dostawę wykorzysta do przetestowania w produkcji samochodów ciężarowych. W pełni komercyjna produkcja stali ma się rozpocząć w 2026 r.


Droga do nowej technologii

Prace nad nowym sposobem produkcji stali zainicjowano w 2016 r. Pierwszym krokiem było zastąpienie wielkiego pieca piecem łukowym do wytapiania stali zasilanym energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Jeszcze przed wprowadzaniem produkcji stali bez paliw kopalnych, dzięki wymianie pieców w hutach Oxelösund i Luleå w Szwecji oraz w Raahe w Finlandii, dojdzie do znaczącego ograniczenia emisji. Konsorcjum przewiduje, że takie działania zmniejszą emisyjność hutnictwa w Szwecji o 25% do 2025 r.

Etap pilotażowy HYBRIT rozpoczął się latem 2018 r. na terenie huty SSAB w Luleå. Rudy używano do produkcji zredukowanego żelaza DRI, tzw. żelaza gąbczastego. Jest to, podobnie jak złom, materiał źródłowy do wytwarzania stali. Budowę zakładu zakończono w 2020 r. W czerwcu 2021 r. zaprezentowano pierwsze na świecie żelazo gąbczaste o obniżonej zawartości wodoru, które posłużyło do wyprodukowania pierwszej partii czystej stali.

Produkcja po rocznych testach

Pierwszą partię bezemisyjnej stali wyprodukowano po zaledwie rocznych testach nowej technologii. Było to możliwe nie tylko dzięki wymianie pieca na łukowy, ale także zastosowaniu wodoru wytwarzanego przez elektrolizer zasilanego energią odnawialną. Wodór wykorzystano jako reduktor zamiast węgla koksującego. Według oświadczenia firmy SSAB ruda żelaza pochodzi z wydobycia w zakładzie firmy LKAB prowadzonego bez użycia paliw kopalnych (z użyciem biopaliw). Dostarczana jest w postaci peletów.

Za kilka lat uprzemysłowienie rozwiązania

Na razie to wciąż testowanie innowacyjnego rozwiązania, ale spółka SSAB poinformowała, że w 2026 r. technologia HYBRIT zostanie wykorzystana na skalę przemysłową. Na razie Volvo rozpocznie produkcję prototypowych elektrycznych samochodów ciężarowych z użyciem zeroemisyjnej stali.

Pierwsza stal wolna od paliw kopalnych na świecie jest nie tylko przełomem dla nas, ale stanowi dowód na to, że można dokonać transformacji i znacznie zmniejszyć globalny ślad węglowy przemysłu stalowego. Mamy nadzieję, że zainspiruje to innych do przyspieszenia przejścia na zieloną stronę – powiedział Martin Lindqvist, prezes i dyrektor generalny SSAB.

Jan Moström, prezes i dyrektor generalny LKAB, dodaje, że dzięki uprzemysłowieniu tej technologii i przejściu do produkcji żelaza gąbczastego na skalę przemysłową, cały przemysł stalowy będzie mógł dokonać transformacji na bezemisyjne wytwarzanie.

Przeczytaj także: W Szwecji będzie pierwsza na świecie cementownia neutralna emisyjnie