Kontrakt jamalski obowiązuje jeszcze do końca 2022 r. Określa warunki dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) prowadzi działania zmierzające do renegocjacji warunków cenowych zawartych w tej umowie.
Siedziba PGNiG. Fot. PGNiG
28 października 2021 r., koncern złożył pismo do firm PAO Gazprom i OOO Gazprom Export z modyfikacją wniosku z listopada 2020 r. PGNiG oczekuje zmiany ceny gazu ziemnego dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego (umowa kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r.). Zmiana ma iść w kierunku obniżenia opłat za surowiec tak, aby podczas renegocjacji uwzględniono aktualną sytuację rynkową.
W ostatnim czasie obserwowaliśmy bezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego na europejskim rynku hurtowym. Ta nadzwyczajna sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków cenowych, na jakich kupujemy paliwo w ramach kontraktu jamalskiego. W naszym przekonaniu istnieje przestrzeń do obniżenia ceny za dostarczany nam gaz – podkreślił Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Dodał, że polska spółka zastrzegła możliwość traktowania ww. pisma jako niezależnego wniosku o renegocjację ceny kontraktowej. Liczy, że takie działania mogą przynieść zmianę ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Gazpromu od 1 listopada 2021 r.
Długoterminowa umowa przewiduje dostawy na poziomie około 10 mld m3 gazu rocznie, przy czym w ramach klauzuli take-or-pay (bierz lub płać) PGNiG ma obowiązek zakupu co najmniej 8,7 mld m3 zakontraktowanego paliwa rocznie. Kontrakt jamalski obowiązuje do końca 2022 r.
Przeczytaj także: PGNiG dostarczy gaz ziemny do Mołdawii. Pierwsza dostawa spoza Rosji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.