Inwestycja pochłonie około 127,5 mln zł i ma być krokiem do przekształcenia zakładu Orlenu Południe w nowoczesną biorafianerię produkującą paliwa alternatywne. Zakład zostanie oddany do użytku w I kwartale 2023 r. Planowana instalacja jest zgodna z unijną dyrektywę RED II premiującą przetwarzanie i ponowne wykorzystanie produktów odpadowych.

W trzebińskiej rafinerii są produkowane biopaliwa i biokomponenty. W instalacji UCO FAME z mniej więcej 30 tys. ton olejów powstanie rocznie 30 tys. ton estrów i dodatkowo 7 tys. ton gliceryny. Nowoczesne rozwiązanie wpłynie na ograniczenie emisji CO2. W Narodowym Celu Redukcyjnym standardowa produkcja estrów przynosi redukcję gazów cieplarnianych na poziomie 55, a w metodzie UCO – 83%.

Ponieważ w założeniach Narodowego Celu Wskaźnikowego przyjęto ograniczanie udziału biokomponentów pierwszej generacji w produkcji biopaliw, inwestycja się w nie wpisze: produkowane będą estry drugiej generacji. Wdrożenie projektu pozwoli też na techniczne wydzielenie strumienia gliceryny roślinnej, która będzie wykorzystywana do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.

Budowa instalacji UCO FAME rozpocznie się w listopadzie 2021 r., a jej zakończenie planowane jest w I kwartale 2023 r. Generalnym wykonawcą inwestycji jest polska firma AB Industry.

Przeczytaj także: Rafineria w Możejkach ma zwiększyć rentowność