Umowy dotyczą projektów ciepłowniczych – Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz Elektrociepłowni Zgierz. W obu przypadkach instalacje mają odejść od węgla jako paliwa dla produkcji ciepła i energii elektrycznej. Takie zmiany mają być przeprowadzone w latach 2023–2029 w większości obiektów należących do Grupy PGE – zostaną w nich oddane instalacje, które umożliwią rezygnację z „czarnego złota” lub znacząca redukcję jego zużycia.

W Zgierzu, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim węgiel zniknie, a w elektrociepłowniach w Bydgoszczy, Siechnicach, Gdyni i Gdańsku jego wykorzystanie zostanie znacząco ograniczone. W nowych i zmodernizowanych jednostkach ciepło będzie produkowane z gazu ziemnego, odpadów komunalnych, biomasy, ciepła odpadowego oraz z energii odnawialnej.

Nowa Elektrociepłownia Czechnica to obiekt kluczowy dla aglomeracji wrocławskiej. W 2024 r. zastąpi elektrociepłownię węglową. Będzie wyposażony w blok gazowo-parowy, kotłownię szczytowo-rezerwową i akumulator ciepła. Inwestycja Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, spółki należącej do PGE Energia Ciepła, otrzymała dofinasowanie w wysokości 30 mln zł z programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 (fundusze norweskie i EOG). Dodatkowo firma otrzyma 300 mln zł w postaci pożyczki preferencyjnej z NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego Energia Plus.

Układ kogeneracyjny powstanie w Elektrociepłowni Zgierz. Jako jednostki podstawowe będą służyć silniki gazowe z generatorami energii elektrycznej wraz z kotłem szczytowo-rezerwowym wspartym instalacją OZE. Dofinansowanie (22 mln zł) pochodzi z programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” z w ramach funduszy norweskich i EOG.

Przeczytaj także: W kaliskiej elektrociepłowni budują kotłownię o mocy 50 MWt