• Plany ponownie musi jeszcze zatwierdzić KE
  • 100 stacji Lotosu zostanie w Grupie Orlen
  • Koncern z Płocka ma być czwartą siłą na Węgrzech

Koncern z Płocka wybrał czterech partnerów. Saudyjska firma Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) przejmie część udziałów w rafinerii Lotosu. Cena za 30% akcji w Lotos Asfalt ma wynieść około 1,15 mld zł oraz element zmienny, który będzie zależny m.in. od wysokości długu. Cena za udziały w spółce hurtowej Lotos SPV 1 to około 1 mld zł plus element zmienny. Jednocześnie Orlen zagwarantuje dostawy od Saudi Aramco od 200 do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Po połączeniu z Lotosem może to zaspokajać do 45% łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen w Polsce, na Litwie oraz w Czechach.

Węgierski koncern MOL zakupi 417 stacji Lotosu w naszym kraju. Z kolei Orlen zamierza pozyskać 185 stacji paliw – 144 na Węgrzech oraz 41 na Słowacji, za łączną kwotę 229 mln EUR. W efekcie tej transakcji wymiany aktywów, Orlen uzyska ponad 7% udziału na rynku węgierskim, stając się tam czwartym koncernem pod względem liczby stacji.

Polska spółka Unimot kupi aktywa logistyczne Lotosu, w tym przede wszystkim dziewięć terminali paliw o łącznej pojemności 350 tys. m3 oraz zakłady produkcji asfaltów w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. Węgierski koncern Rossi Biofuel Zrt. stanie się właścicielem aktywów z obszaru biopaliw.

Po fuzji Orlen będzie właścicielem około 100 stacji Lotosu, które nie muszą być zbyte. Poinformowano, że część środków ze sprzedaży stacji przeznaczona zostanie na kupno kolejnych 100 w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgodnie ze strategią, do 2030 r. tym w regionie Starego Kontynentu pod marką Orlenu działać ma co najmniej 3,5 tys. stacji.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, poinformował, że decyzji Komisji Europejskiej odnośnie tych środków zaradczych spodziewa się ciągu dwóch miesięcy. Do formalnego połączenia z Lotosem ma dojść w czerwcu-lipcu 2022 r.

Orlen działa na kilku rynkach: w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i Kanadzie. Dysponuje aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie. Działa także w obszarze energetyki. Lotos zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jej najważniejszą częścią jest rafineria w Gdańsku.

Przeczytaj także: Orlen został właścicielem Energi. „Przed nami intensywny czas”