Orlen Południe będzie mieć 51% udziałów, a PGNiG 49%. Nowy podmiot zajmie się zarówno budową biometanowni, jak i przejmowaniem istniejących instalacji. Ma też rozwijać technologie wytwarzania biometanu, produkować, sprzedawać i stosować paliwo w różnych obszarach działalności Orlenu i PGNiG.

W biometanowniach produkuje się biometan – biogaz wytwarzany z odnawialnych źródeł energii (OZE) i oczyszczony głównie z CO2 oraz związków siarki i azotu. Dzięki temu uzyskuje się paliwo o parametrach gazu ziemnego, które może służyć do produkcji biowodoru. Ten nadaje się do zastosowań w transporcie, a także do przesyłu w gazociągach po zmieszaniu z gazem ziemnym. Biometan można magazynować.

Orlen Południe do tej pory kupił trzy biogazownie w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka (woj. łódzkie), w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo (woj. podlaskie) oraz w gminie Jeżewo w woj. kujawsko-pomorskim. Dwie pierwsze mają zostać rozbudowane i przekształcone w biometanownie. Trzecia instalacja wytwarza z biogazu energię elektryczną i dysponuje mocą 1,8 MWe. Do 2024 r. obiekt ma zostać rozbudowany i zwiększyć moc do 3,2 MWe. Zostanie też wyposażony w urządzenia i instalacje do przekształcenia biogazu w biometan. Planowana produkcja ma wynieść około ośmiu mln m3 rocznie.

Biogazownia w Jeżewie ma też zakład utylizacji odpadów o zdolnościach przerobowych 150 tys. ton rocznie, w tym około 15,5 tys. ton pozostałości poubojowych.

PGNiG planuje dodawać biometan do gazu ziemnego, by przesyłać mieszankę własnymi sieciami dystrybucyjnymi. Spółka opracowała standard jakości biometanu nadającego się do wprowadzenia do gazociągów, a także warunki przyłączenia biometanowni i wzór umowy dystrybucyjnej.

Przeczytaj także: Tauron przetestuje produkcję ciepła i energii elektrycznej z wodoru