Chcemy sprawdzić, jak w praktyce sprawdza się to paliwo i czy może odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej. Instytut Naukowo-Badawczy w Kamieniu Śląskim wydaje się być partnerem idealnym do realizacji tego typu projektu, bo do nowych technologii wytwórczych w energetyce podchodzi bardzo praktycznie – mówi Piotr Apollo, wiceprezes spółki Tauron Nowe Technologie. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w budowie różnych instalacji wytwórczych postanowiliśmy połączyć siły w działaniu, które uzupełni miks energetyczny czystym prądem powstałym z wodoru – wyjaśnia Apollo.

Instalacja pozwoli opanować tajniki budowy i obsługi, umożliwi też wyeliminowanie błędów czy niedoskonałości powstałych na etapie projektu. W przyszłości rozwiązanie może wejść na rynek.

Wodór będzie powstawał z wody dostarczanej do elektrolizera, który w ciągu godziny może wytworzyć około 30 m3 paliwa. Będzie ono magazynowane w dwóch zbiornikach pozwalających na przechowanie, pod odpowiednim ciśnieniem, 360 Nm3 produktu

W czasie największego zapotrzebowania na energię będzie zasilać ogniwo paliwowe typu PEM konwertujące wodór na energię elektryczną. Maksymalna moc wyjściowa systemu wynosi 50 kW, a przez rok może wyprodukować 2000 MWh energii elektrycznej (tyle potrzeba do przejechania 1 mln km przez samochód elektryczny). Ciepło z układów chłodzenia będzie wykorzystane do ogrzewania.

Kompleks pałacowo-parkowy z sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim w woj. opolskim jest w dużym stopniu samowystarczalny energetycznie. Posiada instalacje fotowoltaiczne, kotłownie z baterią pomp ciepła i układów solarnych, a także magazyny ciepłej wody z wymiennikami ciepła oraz turbiny wiatrowe.

Przeczytaj także: PKN Orlen importuje zielony gaz i ogłosi strategię wodorową