W Zakładzie Górniczym Brzeszcze dwie instalacje kogeneracyjne przetwarzają 20 mln m. sześc. czystego metanu. To jedyna kopalnia w Polsce, która wykorzystuje w całości wychwytywany gaz, zwykle stanowiący zagrożenie dla górników i środowiska – w atmosferze przyczynia się do wzrostu temperatury w znacznie większym stopniu niż dwutlenek węgla.
Fot. Tauron
- W 2021 r. do atmosfery trafiło 122 mln m3 metanu z pokładów węgla kamiennego
- W ZG Brzeszcze gaz służy do produkcji 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła
- Problemem pozostaje wychwycenie metanu ulatującego przez szyby wentylacyjne
Do 2030 r. reedukacja emisji metanu o ponad jedną trzecią
Instalacje mogą rocznie produkować ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła. Dzięki wykorzystaniu całego wychwytywanego metanu kopalnia jest w stanie spełnić przyjętą w październiku 2020 r. w Unii Europejskiej (UE) strategię metanową zakładającą redukcję emisji tego gazu o 35-37% do 2030 r. A dla krajowego górnictwa to poważne wyzwanie w najbliższych latach.
Kogeneracyjne jednostki zasilane gazem z pokładów węgla produkują tanią energię elektryczną i ciepło oraz ograniczają emisję metanu do atmosfery – komentuje Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju w spółce Tauron Polska Energia.
Wciąż dużo gazu trafia do atmosfery. Potrzebne regulacje
W 2021 r. z wydobycie węgla kamiennego w polskich kopalniach zostało uwolnionych 828 mln m3 metanu. 351 mln m3 wychwycono dzięki odmetanowaniu pokładów surowca i dostarczono na powierzchnię. Jednak brak sprawnej infrastruktury zdolnej do przetworzenia całości ujętego gazu powoduje, że aż 122 mln m3 CH4 trafiło do atmosfery.
Spalanie metanu na potrzeby pracy silników metanowych jest efektywnym sposobem wykorzystania tego gazu przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi kopalni. By ta technologia mogła mieć zastosowanie na szerszą skalę, potrzebujemy regulacji na poziomie unijnym i krajowym, pozwalających na stworzenie modelu finansowania budowy takich jednostek – wskazuje Artur Warzocha, wiceprezes Tauronu ds. korporacyjnych.
Fot. Tauron
Gdyby we wszystkich polskich zakładach górniczych wykorzystywano 100% wychwyconego metanu roczna produkcja energii elektrycznej przekroczyłaby 1,5 tys. GWh. A ograniczenie emisji tego gazu cieplarnianego jest bardzo istotne: w UE przyjmuje się, że 1 tona CH4 to ekwiwalent 25 ton CO2.
Technologia dla górnictwa
Liczymy na sprzedaż swojego know-how. Instalacje z silnikami gazowymi, połączone z systemem magazynów, mogłyby powstać w innych polskich kopalniach zasobnych w metan. Posiadamy technologię służącą utylizacji niebezpiecznego gazu, polegającą na konwersji energii chemicznej na prąd i ciepło. Problemem nadal pozostaje metan wydostający się na powierzchnię wraz z powietrzem wentylacyjnym. Pracujemy nad opracowaniem reaktorów katalitycznych, służących utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego z jednoczesnym odzyskiem energii – wyjaśnia Piotr Apollo, prezes spółki Tauron Nowe Technologie.
Odmetanowanie pokładów węgla w ZG Brzeszcze pozwala uzyskać średniorocznie ponad 80 Nm3/min gazu. Ilość zawartej w nim energii chemicznej przekracza 367 GWh rocznie, a jego parametry pozwalają na efektywne wykorzystanie energetyczne.
Jednostki kogeneracyjne w Brzeszczach pod względem technologicznym cechują się wysokim stopniem funkcjonalności, niezawodności, bezpieczeństwa. oraz zaawansowaniem technologicznym. Inwestycja służy do konwersji energii chemicznej zawartej w metanie kopalnianym na użyteczne formy energii, czyli energię elektryczną i cieplną – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Kopalnia JSW przechodzi na zasilanie metanem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.