PGNiG, w odpowiedzi na wezwanie Gazpromu na arbitraż dotyczący spółki EuRoPol Gaz, odrzuciło wszystkie roszczenia Rosjan ze względów merytorycznych i proceduralnych.
Fot. 63ru78/Adobe Stock
EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. PGNiG posiada, bezpośrednio i pośrednio poprzez spółkę zależną Gas-Trading, 51,18% akcji w kapitale zakładowym EuRoPol Gaz. Do Gazpromu należy 48,82%.
Na początku lutego tego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od Gazpromu wezwanie na arbitraż. Dotyczyło wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gaz oraz domniemanego naruszenia praw wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego przysługujących Gazpromowi oraz członkom zarządu EurRoPolu, którzy są powoływani właśnie przez Gazprom.
PGNiG informowało wtedy, że żądania Gazpromu są całkowicie bezzasadne. Przypomniało, że w przypadku spółki EuRoPol wykonuje prawa i obowiązki akcjonariusza zgodnie z przepisami prawa, a decyzje dotyczące podziału zysku netto za dany rok obrotowy podejmuje walne zgromadzenie.
Polska Agencja Prasowa podała, że skumulowany zysk EuRoPol Gazu z lat ubiegłych, możliwy do przeznaczenia na poczet dywidend dla akcjonariuszy, wynosi 1,74 mld zł.
Teraz PGNiG złożył pismo, w którym odrzuciło wszystkie roszczenia Gazpromu.
Przeczytaj także: Orlen zwiększa dostawy ropy spoza Rosji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.