Polski rząd chce ustawowo zakazać importu węgla z Rosji. Ma to oczywiście związek ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę. Embargo ma być nałożone w kwietniu lub maju tego roku.
Fot. Jim/Adobe Stock
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie został już przyjęty przez Radę Ministrów. Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. Zostanie to wpisane wprost do ustawy – powiedział we wtorek (29 marca 2022 r.) rzecznik rządu Piotr Muller.
Zapis dotyczący importu węgla został zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Większość węgla, który trafia do Polski z Rosji, spalana jest w gospodarstwach domowych (ogrzewanie pomieszczeń i wody). Już w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę premier Mateusz Morawiecki wzywał, by embargo na węgiel wprowadzić na poziomie unijnym. Tłumaczył wtedy, że zgoda Komisji Europejskiej jest konieczna, ponieważ takie działanie to część handlu międzynarodowego i kompetencja została przeniesiona na organy unijne.
Piotr Muller powiedział we wtorek, że postanowiono powołać się na klauzulę bezpieczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że może to budzić wątpliwości prawne, niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję Unii Europejskiej w tym zakresie, więc taki zakaz będzie wprowadzony również do tej ustawy – stwierdził rzecznik rządu.
Wyjaśnił też, że za złamanie embarga będą kary finansowe. Weryfikacje ma prowadzić Służba Celna.
Zamiast z tamtego kierunku, węgiel do Polski może być sprowadzany z Australii, o czym na początku marca rozmawiali już premierzy obu krajów.
Z kolei w środę (30 marca) podano, że polski rząd zamierza odejść również od importu rosyjskich ropy i gazu – w tych przypadkach do końca tego roku.
Suwerenność energetyczna jest naszym priorytetem, stąd zdecydowanie przyśpieszamy odejście od węglowodorów z Rosji. To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie zakłada także zamrożenie rosyjskich aktywów na terenie Polski. Stworzona zostanie lista osób i podmiotów inna niż wykaz unijny.
Przeczytaj także: Komisja Europejska wkrótce odblokuje KPO dla Polski?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.