Pływający terminal ma być oddany do użytku w latach 2027–2028, ale Gaz-System już zorganizował pierwszą fazę procedury tzw. Open Season FSRU. Działanie służy weryfikacji zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) – składają oni wiążące zamówienia na długoterminowe korzystanie z usług regazyfikacji. Złożyła je spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa (PGNiG).
Pływający terminal LNG. Fot. Karel/Adobe Stock
Dzięki podpisanym kontraktom PGNiG będzie dysponowało wolumenem LNG gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Same kontrakty amerykańskie stanowią około 9 mld m3. W polityce dywersyfikacji istotne jest jednak nie tylko pozyskanie gazu, ale także posiadanie odpowiednich możliwości infrastrukturalnych pozwalających na jego import – podkreśla Paweł Majewski, prezes PGNiG. Mamy także ambicje zwiększenia swoich udziałów na międzynarodowym rynku gazu, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też decydujemy się na dodatkową rezerwację mocy regazyfikacyjnych. Nie ukrywamy, że planowaną gdańską jednostkę FSRU traktujemy priorytetowo – dodaje.
Pływająca jednostka w rejonie Gdańska będzie zdolna do wyładunku, składowania i regazyfikacji LNG na poziomie 6,1 mld m3 rocznie.
Źródło: Gaz-System
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zapowiedział, że projekt znalazł się na przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej. Przedsięwzięcie należy także do unijnych priorytetów o statusie PCI (Projects of Common Interest), czyli w tym przypadku zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej.
Pływający terminal to nie wszystko. Konieczne jest zbudowanie gazociągu Gdańsk-Kolnik o długości 35 km wyprowadzającego paliwo z FSRU do sieci przesyłowej. Dojdzie też do rozbudowy systemu o rurociągi Gustorzyn–Wicko, odcinki Gardeja–Kolnik o długości 86 km oraz Gustorzyn–Gardeja (128 km). Powstanie także połączenie podmorskie łączące FSRU z lądem.
Źródło: Gaz-System
W założeniach rozładunek LNG będzie się odbywał w tempie 9 tys. m3/godz., może też bunkrować statki i zaopatrywać mniejsze jednostki zdolne do transportu od 1 tys. do 30 tys. m3 skroplonego gazu.
Przeczytaj także: Rozpoczyna się budowa gazociągu do Elektrowni Dolna Odra
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.