Porozumienie ma stać się strategicznym partnerstwem mającym na celu rozpoznanie możliwości dekarbonizacji własnej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2.

Z inicjatywy rumuńskiego operatora systemu przesyłowego zapoczątkowano czterostronną współpracę w celu realizacji wyznaczonych wspólnie wyzwań. Spółki w pierwszej kolejności chcą prowadzić wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie transportu wodoru i CO2 oraz dekarbonizacji przesyłu gazu i produkcji wodoru. Dalsze kroki to identyfikacja rynków wodorowych i zastosowań tego gazu w poszczególnych gałęziach przemysłu, a także opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych. Rezultatem tych działań ma być przygotowanie studium wykonalności odpowiedniej infrastruktury.

Porozumienie jest otwarte na innych zainteresowanych operatorów. Popiera też wszystkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi wodoru w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i odnoszą się do regionalnej specyfiki w ramach stworzenia integralnej sieci wodorowej w Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: PGNiG chce korzystać z pływającego terminalu LNG w Gdańsku