Zielona transformacja energetyczne i unijne cele redukcji emisji to przyczyny współpracy na rzecz stworzenia sieci przesyłowej wodoru dla Europy Środkowo-Wschodniej. List intencyjny (Memorandum of Understanding) podpisało w Budapeszcie czterech regionalnych operatorów gazowych sieci przesyłowych: Gaz-System, Transgaz z Rumunii, Eustream ze Słowacji i FGSZ z Węgier.
Fot. Andreas Prott/Adobe Stock
Porozumienie ma stać się strategicznym partnerstwem mającym na celu rozpoznanie możliwości dekarbonizacji własnej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2.
Z inicjatywy rumuńskiego operatora systemu przesyłowego zapoczątkowano czterostronną współpracę w celu realizacji wyznaczonych wspólnie wyzwań. Spółki w pierwszej kolejności chcą prowadzić wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie transportu wodoru i CO2 oraz dekarbonizacji przesyłu gazu i produkcji wodoru. Dalsze kroki to identyfikacja rynków wodorowych i zastosowań tego gazu w poszczególnych gałęziach przemysłu, a także opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych. Rezultatem tych działań ma być przygotowanie studium wykonalności odpowiedniej infrastruktury.
Porozumienie jest otwarte na innych zainteresowanych operatorów. Popiera też wszystkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi wodoru w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i odnoszą się do regionalnej specyfiki w ramach stworzenia integralnej sieci wodorowej w Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: PGNiG chce korzystać z pływającego terminalu LNG w Gdańsku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.