W obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie jasnym stało się jak ważne i niezbędne jest przyspieszenie tempa dywersyfikacji źródeł energetycznych. Przedstawiciel resortu przyznał, że wodór może stać się jednym z filarów transformacji energetycznej naszego kraju.

Nie ukrywam, że wiążę ogromne nadzieję z powstaniem Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Nie mam wątpliwości, że postawiony przed Doliną priorytetowy cel, jakim jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej w regionie oraz dążenie do zbudowania mazowieckiego klastra wodorowego, zostanie wkrótce osiągnięty i będzie przykładem najlepszych praktyk wdrażanych w rozwój technologii wodorowych w Polsce i Europie – mówił wiceminister.

Umowy powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej, na zasadzie klastra podpisało 37 podmiotów gospodarczych, instytucji oraz uczelni m.in.: Politechniki Warszawska i Łódzka, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz PERN. Współpraca ma dotyczyć obszarów produkcji, magazynowania i wykorzystanie zero- i niskoemisyjnego wodoru m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie. 

Liderem przedsięwzięcia jest PKN Orlen, który niebawem planuje wdrożenie pierwszych projektów wodorowych, m.in.: hubów wodorowych w Płocku i Ostrołęce, prototypowej lokomotywy wodorowej oraz stacji tankowania wodoru.

Mazowiecka Dolina Wodorowa jest pierwszą z pięciu, które zgodnie ze Strategią wodorową Polski mają powstać na terenie naszego kraju.

Na świecie funkcjonuje obecnie 36 dolin wodorowych w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie.

Regulacje prawne

Wiele zostało już zrobione: przyjęto „Polską Strategię Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 „(PSW) oraz podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.”  


Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad kompleksowym pakietem legislacyjnym nazywanym roboczo „Konstytucją dla wodoru” – to kilka ustaw i rozporządzeń wykonawczych, gdzie zaproponujemy system pomocy publicznej, wsparcia do produkcji wodoru nisko i zeroemisyjnego, również z odnawialnych źródeł energii – zadeklarował wiceminister Ireneusz Zyska.

Duży potencjał rozwojowy wodoru

Widzimy ogromne zainteresowanie przemysłu technologiami wodorowymi. W ramach mechanizmu IPCEI polskie przedsiębiorstwa zgłosiły unikalne i niezwykle ambitne projekty wodorowe, z dużymi szansami na ich realizację w najbliższym czasie – przyznał Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister resortu klimatu i środowiska.

Inwestycje w sektor wodorowy stanowią nie tylko wsparcie finansowe dla rozwoju innowacyjnych technologii ale stymulują długofalowy wzrost gospodarczy.
 

Czytaj także: Po co w Europie potrzebna jest sieć wodorowa?