Partnerzy portalu

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe już ułożony

Opublikowano: 21-04-2022 Źródło: BalticPipe / Gaz-System Twitter

Od Goleniowa do Lwówka gazociąg ma długość 191 km i przebiega przez teren trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Zakończono prace ziemne na tym odcinku.


Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Gaz-System – inwestor Baltic Pipe poinformował 20 kwietnia na swoich kanałach na Twitterze, że  na najdłuższym lądowym odcinku gazociągu skończono prace związane z układką próbami wytrzymałościowymi oraz testami szczelności wszystkich odcinków liniowych oraz obiektów technologicznych. 

Obecnie realizowane są spoiny gwarantowane, a wykonawca przygotowuje się do badania tłokiem geometrycznym oraz do suszenia gazociągu. W najbliższym czasie przewidywane są odbiory techniczne układu śluz na Tłoczni Goleniów oraz w części obiektowej stacji śluz Ciecierzyce.

infogafika Gaz-System
infogafika Gaz-System


W Tłoczni gazu Goleniów zamontowano układy technologiczne oraz instalacje elektryczne, a także rurociągi międzyobiektowe. Na początku kwietnia rozpoczęto proces łączenia nowej tłoczni z już istniejącymi elementami, dokonano pierwszych odbiorów technicznych i rozpoczęto próby ciśnieniowe.

Tłocznia gazu Goleniów / Fot. Gaz-System
Tłocznia gazu Goleniów / Fot. Gaz-System


Trwają także prace na Tłoczni Odolanów.

Znaczenie Baltic Pipe

Baltic Pipe to jeden z flagowych projektów polskiej polityki energetycznej, mający zapewnić Polsce niezależność gazową od Rosji. Po ukończeniu (uruchomienie transportu gazu do Polski planowane jest na 1 października 2022 r.) będzie przesyłał gaz bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo–Wschodniej.     

Początkowa przepustowość gazociągu ma wynosić ok. 2-3 mld m3 rocznie, a od początku 2023 r. wzrośnie do 10 mld m3 w ciągu roku.

Fot. baltic-pipe.eu
Fot. baltic-pipe.eu


Projekt Baltic Pipe rozciąga się od Morza Północnego, gdzie zostanie połączony z gazociągiem Europipe II. Dzięki temu zapewniony zostanie bezpośredni dostęp do norweskich złóż surowca. Następnie poprzez wybudowanie odpowiedniej infrastruktury na terytorium Danii oraz na dnie Morza Bałtyckiego Baltic Pipe połączy się z polskim systemem przesyłowym na lądzie.  
 

Czytaj także: Baltic Pipe: ważna tłocznia prawie gotowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia