W bazie w Dębogórzu niedawno oddano do użytku dwa zbiorniki na olej napędowy o pojemności 32 tys. m3 każdy. W tym roku dołączy do nich kolejny o takiej samej wielkości. Aktualnie w bazie można magazynować 260 tys. m3 tego paliwa.

Poza rozbudową magazynów produktowych, PERN modernizuje front załadunkowy cystern kolejowych i powiększa bocznicę kolejową. Efektem tych działań będzie zwiększenie możliwości ich obsługi o 50%. Rozbudowa infrastruktury ma podnieść także jakość usług i wzmocnić stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych. Do 2024 r. wydatki na inwestycje wyniosą 150 mln zł.

A te są niezbędne ze względu na wzrost liczby i pojemności ładunków. W 2021 r. padł przeładunkowy rekord – wzrost był o jedna piątą większy niż w najlepszym dotychczas roku 2019.

Co roku modernizowane jest stanowisko przeładunku paliw płynnych w porcie gdyńskim. Te działania są efektem dobrej współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia.

Jeszcze w tym roku zacznie się pogłębianie podejścia do stanowiska. Po wykonaniu tych robót będzie możliwa obsługa tankowców o zanurzeniu do 15 m. Zwiększą się dzięki temu bezpieczeństwo ciągłości pracy instalacji przeładunkowej oraz liczba przyjmowanych większych jednostek.

Przeczytaj także: PGNiG czarteruje kolejne metanowce do przewozu LNG