Już 29 kwietnia dostawy realizowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dotarły do gminy Polanów, później do Łeby, a następnie do pozostałych gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Mieścisko, Mrozy, Zagórów i Żuromin.

Rozwiązanie problemu opracowano we współpracy spółek Grupy PGNIG z rządem. Prezes Rady Ministrów wydał polecenie na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, a to umożliwiło szybkie działanie i przywrócenie dostępu do błękitnego paliwa w miejsca dotychczas obsługiwanych przez NGE.

W myśl tej decyzji, PSG została zobowiązana do przejęcia usług realizowanych przez Novatek, a Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał postanowienia w zakresie koncesji na ich świadczenie. Po kontakcie PSG z należącą do kapitału rosyjskiego firmą doszło do wydania infrastruktury i niezbędnej dokumentacji. To łącznie 85 km sieci gazowych średniego ciśnienia, do których gaz jest dostarczany cysternami w postaci skroplonej i po regazyfikacji przesyłany do odbiorców.

Dostawy paliwa zapewnia spółka PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych oraz inni odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej rozliczani będą wg taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 r., powinni złożyć oświadczenie o objęcie ochroną – czytamy w komunikacie.

Klienci biznesowi będą rozliczni zgodnie z cennikiem spółki PGNiG OD, tak samo, jak wszyscy pozostali.

Nie trzeba podpisywać nowych umów. W imieniu odbiorców zawrze je PGNiG OD z PSG, czyli operatorem sieci. Klienci zostaną o nich powiadomieniu w ciągu 30 dni od podpisania.

Przeczytaj także: Gazprom wstrzymał eksport gazu do Polski