• KE chce maksymalizować presję na Rosję
  • Wyjątkiem mają być dwa państwa
  • Z systemu SWIFT usunięty będzie Sbierbank

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE), powiedziała w Parlamencie Europejskim, że ma być to całkowity zakaz importu całej rosyjskiej ropy naftowej, morskiej i rurociągowej, surowej i rafinowanej. Upewnimy się, że wycofujemy rosyjską ropę w sposób uporządkowany, który pozwoli nam i naszym partnerom zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw i zminimalizować wpływ na rynki światowe – stwierdziła.

KE chce, by rosyjska ropa została wycofana w ciągu sześciu miesięcy, a produkty rafineryjne do końca tego roku. W ten sposób maksymalizujemy presję na Rosję, jednocześnie minimalizując szkody uboczne dla nas i naszych partnerów na całym świecie. Aby pomóc Ukrainie, nasza własna gospodarka musi pozostać silna.

Wyjątkiem mają być dwa państwa, Węgry i Słowacja, które są najmocniej zależne od surowców z Rosji. W ich przypadku zakaz ma obowiązywać od końca 2023 r.

Sankcji na Rosję będzie więcej

Von der Leyen zapowiedziała także usunięcie z systemu SWIFT Sbierbanku, czyli największego rosyjskiego banku (a także dwóch innych). W ten sposób uderzamy w banki, które są krytyczne dla rosyjskiego systemu finansowego i zdolności Putina do siania zniszczenia. Utrwali to całkowitą izolację rosyjskiego sektora finansowego od systemu globalnego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że obecnie tylko na podtrzymanie funkcjonowania Ukrainy potrzebne jest 5 mld euro miesięcznie. Dlatego KE proponuje też krótkoterminowe wsparcie gospodarcze, w tym zawieszenie na rok ceł na ukraiński eksport.

Po zakończeniu wojny przyjdzie pora na odbudowę tego kraju. Skala zniszczeń jest oszałamiająca. Szpitale i szkoły, domy, drogi, mosty, linie kolejowe, teatry i fabryki – tyle trzeba odbudować. W mgle wojny trudno o dokładne oszacowanie. Ekonomiści mówią o kilkuset miliardach euro. A koszty rosną z każdym dniem tej bezsensownej wojny – powiedziała Ursula von der Leyen.

Przeczytaj także: Skąd wziąć pracowników na budowy? Bangladesz? Turcja?