Hydrotug został zwodowany w stoczni Armón Shipyards w Hiszpanii – to kamień milowy na drodze do szerszego zastosowania zrównoważonego, neutralnego dla klimatu paliwa w transporcie morskim.
Hydrotug - pierwszy na świecie holownik o napędzie wodorowym / Fot. CMB.TECH
Pomysłodawcą projektu jest firma CMB.TECH (Compagnie Maritime Belge). Holowniki wykorzystują średnioobrotowe silniki wysokoprężne, które można łatwo przekształcić w statek napędzany podwójnym paliwem (wodór – olej napędowy). Modyfikacje statku są niewielkie, a nowe komponenty sprawdzają się już w innych branżach, co skutkuje niskim ryzykiem dla właścicieli. HydroTug wypłynie w rejs do lata 2021 r. i będzie używany przez Port w Antwerpii do codziennych operacji – deklarowali przedstawiciele inwestora na początku prac projektowych.
Wodowanie Hydrotug / Fot. Port of Antwerp
Realizacja przedsięwzięcia nieco się przedłużyła. Choć łódź została już zwodowana, niezbędne prace wyposażeniowe, testy i próby morskie mogą zająć jeszcze kilka miesięcy. Hydrotug ma rozpocząć działalność na pełną skalę w pierwszym kwartale 2023 roku dla grupy spedycyjnej i logistycznej CMB w Antwerpii.
Innowacyjna technologia wodorowa
Hydrotug jest pierwszym statkiem napędzanym dwoma dwupaliwowymi silnikami BeHydro V12. Każdy z nich ma moc 2 MW i może być zasilany wodorem lub tradycyjnym paliwem (olejem napędowym).
Ich producentem jest BeHydro - spółka joint venture powstała przy współpracy CMB.TECH zajmującego się czystymi technologiami oraz producenta silników Anglo Belgian Corporation (ABC). Wspólnie opracowano technologię dla średnioobrotowych silników o wyższej mocy wyjściowej. Silniki przeszły niezbędne fabryczne testy akceptacyjne (FAT), które potwierdzają poprawność działania sprzętu.
Wodór ekologicznym paliwem przyszłości
Holownik wyposażony w taki silnik może pomieścić 415 kg sprężonego wodoru w 6 zbiornikach zainstalowanych na pokładzie. Ekologiczny napęd wodorowy eliminuje ekwiwalent emisji spalin 350 samochodów.
Przedstawiciele CMB.TECH są bardzo optymistyczni. Cieszymy się, że port Antwerpia-Brugia będzie pierwszym użytkownikiem holownika Hydrotug - największego na świecie statku napędzanego wodorem. Technologia została zatwierdzona przez Lloyd's Register i jesteśmy gotowi do podboju globalnego rynku 10 000 holowników. Dzięki tej technologii uda nam się znacznie poprawić jakość powietrza i wprowadzić technologię wodorową do każdego portu na całym świecie – mówili podczas uroczystości wodowania.
Hydrotug jest częścią programu zmniejszenia emisji floty portu Antwerpia-Brugia, który - według planów - do 2050 r. ma zostać przekształcony w port neutralny dla klimatu.
Przeczytaj także: Po co w Europie potrzebna jest sieć wodorowa?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.