Poza bazą paliwową może też powstać infrastruktura rurociągowa, ale w pierwszym etapie paliwo lotnicze będzie dostarczane cysternami kolejowymi. Obiekt zaplanowano na terenie przyszłego lotniska.

Dokument zakłada także inne możliwości współpracy stron porozumienia. Mogą to być analizy i dalsze prace dotyczące szeroko pojętej infrastruktury związanej z zaopatrzeniem portu lotniczego w paliwa dla samolotów.

Jednym ze scenariuszy, jaki bierzemy pod uwagę, jest możliwość zasilania CPK w przyszłości rurociągiem dalekosiężnym. W tym celu rozważymy studium wykonalności takiej infrastruktury i uwzględnimy alternatywną drogę dostaw przy projektowaniu bazy paliw – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Operator Naftoportu oraz baz i rurociągów paliwowych dysponuje już 13 zbiornikami u wybrzeży Morza Bałtyckiego i 13 w pozostałej części kraju. W lipcu zaplanowano oddanie do użytku kolejnych siedmiu magazynów. W efekcie Polska stała się niezależna energetycznie w kontekście dostaw ropy naftowej i paliw.

Przeczytaj także: Gazociągi do pływającego terminalu LNG z decyzjami środowiskowymi