Grupa Enea rozpoczyna realizację Programu Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych. Podpisano umowę z Grupą CZH, która dostarczy rozwiązania umożliwiające odzyskiwanie węgla z hałd. Na przełomie lat 2022 i 2023 pilotażowa instalacja zostanie uruchomiona w LW Bogdance. Docelowo z hałd ma pochodzić do 2 mln ton węgla rocznie.
Z hałdy kopalni Bogdanka będzie odzyskiwany węgiel. Fot. Adam Sadlak/AdobeStock
- Jeden moduł pozwala na odzyskanie z hałd 100 tys. ton węgla rocznie
- W 150 hałdach w Polsce jest około 65 mln ton węgla nadającego się do odzysku
- To 11 tys. ha powierzchni, na której w przyszłości mogą stanąć farmy fotowoltaiczne lub wiatrowe
Pierwszy węgiel już na początku 2023 r.
Spółka CZH wdroży modułową instalację do odzyskiwania węgla oraz kruszyw i innych surowców z hałd powstających w wyniku wydobycia przy kopalniach. Pierwsze partie węgla mają zostać uzyskane już na początku 2023 r.
Lubelska kopalnia udostępni teren z zapleczem logistycznym na potrzeby instalacji odzysku. Oprócz węgla będzie też odzyskiwany materiał mineralny do wykorzystania np. w budownictwie.
Inne możliwości wykorzystania odpadów pogórniczych
Badamy możliwości odzyskiwania surowców krytycznych z odpadów pogórniczych. Dostęp do surowców krytycznych oraz pierwiastków niezbędnych do właściwego rozwoju gospodarki decydować będzie o jej zdolności do transformacji, a także o konkurencyjności. Zabezpieczenie dostaw surowców, tak z zewnątrz, jak i krajowych to strategiczna konieczność. Lepsze rozpoznanie złóż surowców w przyszłości w Polsce oraz ich eksploatacja w najbliższych latach powinny stanowić filar zrównoważonej transformacji – powiedział Marek Koźbiał, prezes Grupy CZH.
Znane i popularne rozwiązanie
Technologie odzysku węgla ze zwałowisk są stosowane powszechnie. Działają wykorzystując metody stosowane w zakładach przeróbki mechanicznej węgla kamiennego. Instalacja w Bogdance to linia technologiczna obejmująca wszystkie procesy od klasyfikacji, przez wzbogacanie po odwadnianie. W razie potrzeby można ją rozbudowywać o kolejne moduły. Uwzględnia specyfikę składowisk i optymalizację odzyskiwania zasobów. Jeden moduł pozwala na odzyskanie 100 tys. ton węgla rocznie.
Zasoby węgla w hałdach
W Polsce znajduje się około 150 hałd z odpadami wydobywczymi. Ich łączna powierzchnia przekracza 11 tys. ha. Według oszacowań składowiska zawierają od kilku do kilkunastu procent węgla, a dodatkowo frakcje innych cennych surowców. Zakładając, że w każdej z hałd zawartość węgla może wynosić od 8% do 15%, a każda z hałd ma wielkość mniej więcej 10 mln ton, to do pozyskania byłoby 130 mln węgla ton z czego około 50% nadających się do ekonomicznie uzasadnionego odzysku – czytamy w komunikacie.
Duża część powierzchni hałd nadaje się do wykorzystania przez instalacje fotowoltaiczne lub farmy wiatrowe.
Przeczytaj także: W polskich miastach powstaną stacje tankowania wodoru
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.