Polska Spółka Gazownictwa (PSG) ukończyła budowę przyłączenia kotłowni szczytowo rezerwowej w Elektrociepłowni Żerań do sieci gazowej. Zmiana paliwa z węgla na gaz ziemny obniży poziom zanieczyszczeń powietrza i emisję dwutlenku węgla.
Kocioł Elektrociepłowni Żerań został przyłączony do sieci gazowej. Fot. PSG
Ważna dla Warszawy inwestycja pochłonęła niemal 4,3 mln zł. Zakres prac objął budowę stacji gazowo-pomiarowej o przepustowości 29 400 m3/h i ponad 300 m przyłącza gazowego średniego ciśnienia. Elektrociepłownia Żerań jest drugim dostawcą ciepła dla mieszkańców stolicy. Więcej dostarcza go tylko Elektrociepłownia Siekierki.
Emisyjność gazu ziemnego jest znacznie niższa niż węgla kamiennego czy brunatnego. Tym samym zakończona inwestycja pomoże Elektrociepłowni Żerań spełnić wymagania UE z zakresu jakości powietrza, a po rozpoczęciu poboru paliwa gazowego spadnie emisja CO2 za każdy GJ wytworzonej energii. Dodatkową korzyścią będzie znacząca redukcja innych zanieczyszczeń, takich jak pyły, związki azotu czy siarki – powiedział Robert Więckowski, prezes PSG.
PSG przeprowadziła rozeznanie rynku potencjalnych klientów z podmiotów zawodowych przed agresją Rosji na Ukrainę i powtórzyła te działania w połowie 2022 r. Wynika z nich, że liczba zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej wzrosła w tym czasie o 150. Dla elektrociepłowni to jedyna droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to także wyzwanie techniczne i finansowe dla PSG.
Dlatego spółka podkreśla, że potrzebny jest system zewnętrznego wsparcia finansowego chętnych do użytkowania gazu ziemnego jako paliwa poprzez zmiany w Funduszu Modernizacyjnym dla elektroenergetyki i ciepłownictwa.
Przeczytaj także: Powstała największa w Europie Środkowej grupa multienergetyczna
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.