Na konferencji prasowej w poniedziałek (14 listopada) taka sugestia padła z ust premiera Mateusza Morawieckiego. Dopracowanie mechanizmu rekompensat cen gazu na przyszły rok rząd ma przeprowadzić jeszcze w tym tygodniu.
Rząd planuje wprowadzić rekompensaty cen gazu. Fot. Adobe Stock
- Obecna Tarcza Inflacyjna 2.0 znacznie obniżała stawki VAT na paliwa, energię elektryczną i gaz
- Komisja Europejska nie zgodziła się na przedłużenie tarczy
- Rząd ma nowy pomysł, w jaki sposób zamortyzować powrót do wyższego VAT-u
Będziemy opracowywać czy dopracowywać mechanizm, który pozwoli zrekompensować ceny gazu. Dlatego tarczę opartą głównie o koszty budżetowe zastępujemy tarczą, która w dużo większym stopniu będzie oparta o takie mechanizmy, jakimi posługują się również państwa Europy Zachodniej – mówił szef rządu podczas spotkania z dziennikarzami.
Jest to ważne, szczególnie w świetle opublikowanych dzisiaj przez Urząd Regulacji Energetyki informacji, iż średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE w trzecim kwartale tego roku była cztery razy wyższa w stosunku do roku poprzedniego.
Zyski spółek paliwowych zasilą nową tarczę antyinflacyjną?
Chodzi o pomysł, aby nadzwyczajnie wysokie w ostatnim czasie marże spółek energetycznych i paliwowych stały się częścią pakietu antyinflacyjnego. Mechanizm taki w zakresie energii elektrycznej i cieplnej został już opracowany.
Przypomnijmy, że w 2023 r. będą obowiązywać niższe stawki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych (w określonych limitach) oraz odbiorców wrażliwych, małych i średnich przedsiębiorstw, a także samorządów.
Łagodny powrót do normalnego VAT’u
Przepisy obecnie funkcjonującej (od lutego 2022 r.) Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zakładały m.in.:
• obniżenie podatku VAT na paliwa - z 23% na 8%
• obniżenie VAT na energię elektryczną z 23% na 5%
• obniżenie VAT na gaz ziemny z 23% na 0%
• obniżenie VAT na ciepło systemowe z 23% na 5%
• obniżenie VAT na żywność z 5% na 0%
• obniżenie VAT na nawozy do 0%
• zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej
Premier zapowiedział, że po 31 grudnia 2022 r. rząd planuje zrezygnować z Tarczy Inflacyjnej w jej obecnej formule, a nowe działania osłonowe związane z cenami energii mają zamortyzować powrót do normalnych stawek VAT.
Nie ma innego wyjścia, gdyż Komisja Europejska nie zgodziła się na wydłużenie preferencyjnych stawek VAT na paliwo, gaz i energię elektryczną.
Przeczytaj także: PAS: Polacy uważają, że rząd źle reaguje na kryzys energetyczny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.