Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki cena gazu ziemnego sprowadzanego z państw należących do Unii Europejskiej (UE) jest sześć razy wyższa od ubiegłorocznej.
Fot. Patrick J./Adobe Stock
W III kwartale 2021 r. średnia cena surowca kupowanego w krajach UE wyniosła ponad 211 zł/MWh. W tym samym okresie w 2020 r. płacono niecałe 35 zł za megawatogodzinę. Jednocześnie jest to najwyższa cena zakupu paliwa z zagranicy od 2015 r. (wtedy w III kwartale było to ponad 92 zł/MWh).
To główny powód wzrostu cen gazu ziemnego dla odbiorców końcowych – część zapotrzebowania pokrywamy właśnie w ramach kontraktów zagranicznych. W obszarach wyspowych, gdzie sprzedażą zajmują się podmioty inne niż PGNiG Obrót Detaliczny, taryfy dla gospodarstw domowych (14% odbiorców) wzrosły nawet o 170%. Dla pozostałych cena poszła w górę o 8,5%.
Średnie ceny zakupu gazu ziemnego z zagranicy w trzecich kwartałach od 2015 r. do 2021 r. (zł/MWh)
Źródło: URE
Kontrakty zagraniczne wpływają na ceny paliw gazowych na polskim rynku hurtowym, a te znajdują następnie odzwierciedlenie w cenach gazu dla klientów końcowych w naszym kraju.
Średnie ceny zakupu gazu ziemnego z zagranicy w ujęciu od trzeciego kwartału 2020 r. do trzeciego kwartału 2021 (zł/MWh)
Źródło: URE
Na rynku hurtowym od roku trwa tendencja wzrostowa cen gazu sprowadzanego z zagranicy. W porównaniu II kwartałem 2021 r. cena gazu w III kwartale zwiększyła się ponad dwukrotnie.
Przeczytaj także: URE: wysokie wzrosty opłat za gaz ziemny. Nawet o 170%
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.