Partnerzy portalu

Wodór w sieci gazu ziemnego? Portugalski rząd inwestuje w pionierski projekt

Opublikowano: 15-11-2022 Źródło: PAP, greenpipeline.pt

GGND (Galp Gás Natural Distribuiço) wprowadził projekt Green Pipeline, pierwszy projekt zielonego wtrysku wodoru do sieci gazowej na terytorium Portugalii.


Portugalia inwestuje w zielony wodór tłoczony gazociągiem. Fot. greenpipeline.pt Portugalia inwestuje w zielony wodór tłoczony gazociągiem. Fot. greenpipeline.pt

Projekt Green Pipeline to innowacyjny pomysł, który po raz pierwszy wprowadzi zielony wodór do sieci gazu ziemnego. Inwestycja ma miejsce w Portugalii w podlizbońskim Seixal. 

Do tej pory w projekt Green Pipeline zaangażowane były organizacje akademickie, rządowe i biznesowe. Dzięki współpracy między GGND i portugalską firmą Gestene, w Seixal Industrial Park powstały plany budowy fabryki zielonego wodoru, paliwa w 100 procentach odnawialnego. Gabinet Antonio Costy zgodził się wesprzeć do 2024 r. budowę tego zakładu kwotą 867 tys. euro.


Projekt zakłada, że w zamkniętej sieci w Seixal będzie rozprowadzana mieszanina wodoru i gazu ziemnego do około 80 odbiorców w sektorach mieszkaniowym, instytucjonalnym i przemysłowym. Próby pilotażowe rozpoczęły się w tym roku. Początkowo mieszanka ma zawierać 2% zielonego, lokalnie wytwarzanego wodoru i stopniowo zwiększać jego udział aż do 20% w ciągu 2 lat.

Mapa gazociągu, którym będzie tłoczona mieszanka wodoru i gazu ziemnego w portugalskim Seixal. Materiały: pq-ue.ani.pt
Mapa gazociągu, którym będzie tłoczona mieszanka wodoru i gazu ziemnego w portugalskim Seixal. Materiały: pq-ue.ani.pt

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zapewniają, że ich rozwiązanie to krok do wprowadzenia energii przyszłości i będzie miało pozytywny wpływ na budowę samowystarczalności energetycznej, rozwój gospodarczy i ochronę środowiska. Rząd Portugalii wydał w poniedziałek (14.11) zgodę na wsparcie finansowe budowy zakładu produkcji zielonego wodoru w Seixal. 

Zalety wodoru

Zielony wodór jest całkowicie odnawialnym źródłem energii. Powstaje poprzez elektrolizę wody, która polega na rozdzieleniu cząsteczek wodoru i tlenu za pomocą elektrolizera zasilanego energią odnawialną. Wodór może być wykorzystywany zamiast gazu ziemnego, co ma wielki potencjał w przemyśle, transporcie i budownictwie, ponieważ w znacznym stopniu przyczynia się do dekarbonizacji środowiska. Podczas zużycia wodoru do atmosfery emitowana jest tylko woda.

Przeczytaj także: W Holandii powstanie pierwszy morski klaster wodorowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia