• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rurociąg Boronów–Trzebinia już gotowy. Trwa rozruch

Opublikowano: 03-02-2023 Źródło: UW w Krakowie, PERN

Trwa rozruch technologiczny rurociągu paliwowego Boronów–Trzebinia. To wspólna inwestycja PKN Orlen oraz PERN. Mającym 97 km długości rurociągiem każdego roku transportowanych ma być 1,5 mln m3 paliw.


Fot. ViennaFrame/Adobe Stock Fot. ViennaFrame/Adobe Stock
  • Nowy rurociąg jest przedłużeniem układu Płock–Koluszki–Boronów
  • To jeden z elementów rozbudowy terminala Orlenu w Trzebini
  • W ramach budowy wykonano ponad 100 bezwykopowych przekroczeń

Rurociąg Boronów–Trzebinia ułożono pod ziemią, przebiega przez 11 miast i gmin woj. śląskiego i małopolskiego. Ilość paliwa (oleju napędowego i benzyny), jaka docelowo każdego dnia będzie nim płynąć, ma odpowiadać 70 cysternom kolejowym oraz ponad 130 autocysternom. Tym samym inwestycja przyczyni się do redukcji emisji CO2 związanej z transportem lądowym.

Rurociąg Boronów–Trzebinia. Źródło: PERN Rurociąg Boronów–Trzebinia. Źródło: PERN

Nowy odcinek zwiększył do 350 km zasięg transportu rurociągowego paliw produkowanych w rafinerii w Płocku, będąc przedłużeniem układu rurociągów produktowych na trasie Płock–Koluszki–Boronów.

Odpowiednie zaopatrzenie południa Polski w paliwa to strategiczne rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie dostaw. To inwestycja, która istotnie zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw paliw na południe naszego kraju. Nowy odcinek rurociągu o 97 km zwiększa zasięg transportu paliw produkowanych w Płocku. Dzięki temu rozwiązaniu do Małopolski i Śląska, gdzie jest bardzo wysoka konsumpcja paliw, w sposób bezpieczny i szybszy trafi większa ilość paliw – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rozruch technologiczny zakończyć ma się na przełomie I i II kwartału br., wtedy też rozpocznie się regularny transport oleju napędowego. Pełna funkcjonalność (olej napędowy i benzyna) ma zostać osiągnięta w III kwartale.

Rurociąg to jeden z elementów rozbudowy terminala Orlenu w Trzebini. W planie jest także m.in. modernizacja zbiorników i budowa dwóch nowych naziemnych (każdy o pojemności 10 tys. m3), a także przebudowa infrastruktury technologicznej. Wszystkie prace powinny zakończyć się w tym roku, pochłaniając ponad 200 mln zł.

W przyszłości prowadzone obecnie inwestycje mają każdego roku przynosić gminie Trzebinia ponad 4,5 mln zł dochodu z podatku od wybudowanej infrastruktury.

Bezwykopowa budowa rurociągu Boronów–Trzebinia

Warto podkreślić, że w ramach budowy rurociągu Boronów–Trzebinia wykonano ponad 100 bezwykopowych przekroczeń pod rzekami, liniami kolejowymi i drogami lokalnymi oraz krajowymi. Łączna ich długość wyniosła ponad 3500 m. Najczęściej wykorzystywano metodę HDD, przeciski pneumatyczne oraz mikrotunelowanie.

Źródło: PERN Źródło: PERN

Do budowy całego rurociągu wykorzystano prawie 6,5 tys. rur o średnicy 25 cm, do produkcji których użyto ponad 5 tys. ton stali. Rury poddano łącznie ponad 70 różnego typu próbom i testom, w tym m.in.: badaniom radiograficznym połączeń spawanych, statycznego rozciągania, magnetyzmu szczątkowego, ciągłości izolacji, próbom szczelności i wytrzymałości. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad 100 podmiotów (wykonawców, podwykonawców, dostawców).

Przeczytaj także: Naftoport zostanie rozbudowany. Rozpoczyna się projektowanie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!