Partnerzy portalu

Naftoport zostanie rozbudowany. Rozpoczyna się projektowanie

Opublikowano: 02-02-2023 Źródło: PERN, Naftoport, PAP

Naftoport, spółka z Grupy PERN, podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy terminalu o głębokowodne stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych. Będzie ono przyjmować wielkie zbiornikowce oceaniczne.


Naftoport zostanie rozbudowany. Fot. Naftoport Naftoport zostanie rozbudowany. Fot. Naftoport
  • Nowy terminal pozwoli na przeładunki 9 mln ton produktów rocznie
  • W 2022 r. Naftoport osiągnął wynik na poziomie 25 mln ton
  • Zdolności przeładunkowe to 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych rocznie

Przypłyną ogromne zbiornikowce

Terminal Naftoportu bije w ostatnich latach rekordy w przeładunkach, a sytuacja gospodarcza na świecie jest impulsem do inwestycji w infrastrukturę. Aktualna sytuacja międzynarodowa w sposób radykalny przemodelowała architekturę dostaw surowców do Europy, w tym także do Polski. Naszymi naftowymi oknami na świat są Naftoport i terminal paliwowy w Dębogórzu – one dziś wychodzą na pierwszy plan w agendzie bezpieczeństwa surowcowego Polski, bo umożliwiają skuteczne dostawy ropy naftowej i paliw drogą morską – podkreślił Paweł Stańczyk, prezes PERN.

Fot. Naftoport Fot. Naftoport


W wyniku rozbudowy powstanie szóste stanowisko przeładunków i drugie pozwalające na przyjmowanie wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC o długości ponad 300 m i szerokości do 60 m, przy ich zanurzeniu ograniczonym do 15 m. Maksymalny ładunek może mieć 180 tys. ton, co oznacza, że możliwości planowanego obiektu wyniosą 9 mln ton produktów rocznie.

Rekordy przeładunków i trend wzrostowy

Naftoport w ciągu pięciu lat podwoił wielkość przeładunków dochodząc do niemal 25 mln ton w 2022 r. Możliwości są jednak większe: ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych rocznie. W terminalu przeładowuje się ropę naftową, benzyny, olej napędowy, paliwa lotnicze, olej opałowy, kondensaty i komponenty.

Fot. Naftoport Fot. Naftoport

 Na ten rok zakładamy dalsze, bardzo znaczące zwiększenie obrotów, a dalej – utrzymanie tak wysokiego poziomu na przestrzeni dekad. Głównym celem inwestycji jest wzmocnienie pewności ciągłości operacyjnej oraz pełnej dostępności Naftoportu dla zgłaszanych dostaw surowcowych – powiedział Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.

Projekt stanowiska przygotuje spółka PPBH Aquaprojekt z Gdańska od 30 lat obecna na rynku inwestycji portowych.

Przeczytaj także: Wzrośnie wydobycie ropy naftowej i gazu ze złóż w wodach Norwegii

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia