Duża dostępność kotłów do spalania granulatu sprawia, że pellet jest coraz częściej stosowanym paliwem do ogrzewania domów. Ma on wiele zalet, więc popularnością dogania węgiel i drewno. Jakie są jego zalety?

Czym jest pelet?

Pelet to paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Jest to po prostu paliwo w postaci granulatu, które zawiera trociny czy wióry. Pellet można wytwarzać z każdego rodzaju roślin. Ma on wysoką wydajność energetyczną, która jest podobna do najwyższej jakości drewna. Jest to również ekologiczne paliwo, ponieważ podczas spalania do atmosfery nie dostają się żadne szkodliwe substancje. Ma też niską wilgotność, a w procesie spalania powstaje bardzo mała ilość popiołu. Dzięki temu wybieranie popielnika w sezonie jest konieczne zaledwie raz na miesiąc. Jako że pellet to preparowana biomasa, jest on zaliczany do odnawialnych źródeł energii. Nie powoduje więc powstania śladu węglowego. Wysoka wydajność energetyczna i niska zawartość popiołu w spalonym paliwie sprawiają, że pelet świetnie sprawdza się nie tylko w kotłach przystosowanych do tego paliwa, ale również w domowych kominkach. Jest to też jedno z najtańszych paliw, które wykorzystuje się obecnie w systemach grzewczych.

Jakie zalety ma pelet drzewny?

Pelet to nie tylko ekologiczne, ale też wygodne rozwiązanie. Jest on niemal bezobsługowy, ponieważ uzupełniony podajnik nie wymaga codziennej obsługi. Pojedyncze zasypanie zbiornika wystarcza na kilka dni. Nie wymaga więc codziennej pracy, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na węgiel. Kocioł nie zajmuje też wiele miejsca. Również na składowanie pelletu, który jest dostarczany w poręcznych workach, wystarczą 2-3 m2 w suchym pomieszczeniu. Pellet nie wilgotnieje i nie ulega samozapłonowi, co sprawia, że można go przechowywać w garażach, czy komórkach. Nawet w przypadku długiego przechowywania nie traci swoich właściwości. Warto więc rozważyć ogrzewanie domu pelletem, zamiast węglem, który zanieczyszcza środowisko i instalację grzewczą, a przy tym jest niewygodny w składowaniu i generuje dużo popiołu. Pellet ma zapach świeżego drewna, jest wydajny, łatwy w transporcie, przechowywaniu i użytkowaniu, stanowi więc dobrą alternatywę dla popularnych dotąd paliw grzewczych.