• Pilotażowa instalacja o mocy 10 kW produkuje zielony wodór z biomasy
  • Może działać też jako ogniwo paliwowe i wytwarzać energię elektryczną
  • Aktualnie 96% wodoru na świecie powstaje z emisyjnego gazu ziemnego

Instalacja oparta całkowicie o polskie technologie

Całe rozwiązanie wykorzystuje polskie patenty, technologię i know-how. Wpisuje się w cele klimatyczne Komisji Europejskiej, która traktuje wodór jako paliwo przyszłości i proponuje, by do 2030 r. produkować 10 mln ton czystego wodoru rocznie. Ma być stosowany do napędzania pojazdów, ogrzewania czy produkcji paliw syntetycznych.

Działania na rzecz produkcji wodoru w oparciu o własne lokalne rozwiązania Energa podjęła w 2018 r. Zaprosiła do współpracy instytuty badawcze i naukowców, którzy opracowali propozycje rozwiązań. W ten sposób powstał projekt RSOC współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Innowacje i Rozwój.


Magazynowanie energii obok produkcji wodoru

Instalacja w Elblągu opiera się o technologię Instytutu Energetyki, a współpracując z blokiem biomasowym wytwarza zielony wodór. Może też działać jako ogniwo paliwowe i przetwarzać go w energię elektryczną stając się magazynem energii, nie ograniczając się do produkcji paliwa dla transportu. To unikatowa cecha urządzenia.

Moc instalacji wynosi jedynie 10 kW, jednak jest znaczącym krokiem do rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Jest małoskalową demonstracją przełomowego rozwiązania, jakim są stałotlenkowe ogniwa elektrochemiczne, które mogą pracować naprzemiennie w trybie elektrolizera lub ogniwa paliwowego. Instalacja pilotażowa udowadnia, że aktywa wytwórcze konwencjonalnej energetyki mogą odegrać nową rolę, jako źródła pary i energii dla elektrolizerów. Możliwość replikacji tego rozwiązania jest bardzo szeroka i z powodzeniem może być wykorzystana w instalacjach wytwarzania wodoru oraz magazynowania energii dużej mocy – stwierdził prof. Jakub Kupecki, dyrektor Instytutu Energetyki.

Zapotrzebowanie na zielony wodór będzie gwałtownie rosnąć

Do tej pory wodór jest w 96% wytwarzany z emisyjnego gazu ziemnego. W Europie wykorzystuje się go głównie do wytwarzania produktów chemicznych, takich jak tworzywa sztuczne i nawozy. Jego udział w zużyciu energii to zaledwie 2%.

Zapotrzebowanie na instalacje takie jak w Elblągu będzie w kolejnych latach szybko rosnąć. Projekty typu RSCO to jedna z dróg do rozwoju produkcji wodoru. Ten będzie odgrywał ważną rolę w dekarbonizacji sektorów paliw i energetyki. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii (ang. International Energy Agency – IEA) do 2050 r. prawie 90% produkcji energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj także: Przy elektrowni Żarnowiec stanie największy magazyn energii w Europie