Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy to przedsięwzięcie ogłoszone przez Gaz-System i operatorów systemów przesyłowych z Finlandii, państw bałtyckich oraz Niemiec. Właśnie uzyskał on status projektu wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej. Lista obejmuje inwestycje priorytetowe o znaczeniu wspólnotowym.
Międzynarodowy korytarz wodorowy priorytetem unijnym. Fot. ilustr. Pcess609/Adobe Stock
Na liście PCI (ang. Projects of Common Interest) po raz pierwszy znalazły się projekty budowy zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej. Planowany korytarz wodorowy przebiegnie przez obszary sześciu krajów: Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec. Celem jest zagospodarowanie potencjału produkcji odnawialnego wodoru w regionie bałtyckim, przede wszystkim w Finlandii.
Źródło: Gaz-System
Nowe rozporządzenie TEN-E daje możliwość uzyskania statusu PCI inwestycjom w zakresie przesyłu i magazynowania wodoru oraz instalacjom do odbioru i regazyfikacji skroplonego wodoru lub wodoru przenoszonego w innych substancjach chemicznych (np. amoniaku).
Takie przedsięwzięcia są kluczowe dla realizacji europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej. Listę PCI opublikowaną przez Komisję Europejską musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.
Przeczytaj także: PGNiG Upstream Norway przejmuje spółkę wydobywczą. Więcej gazu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.