Planowana instalacja ma uzyskiwać wodór o jakości paliwa stosowanego w samochodach z ogniwami paliwowymi typu PEM (ang. Proton Exchange Membrane – ogniwa paliwowe polimerowe z membraną). To przedsięwzięcie unikatowe w koksownictwie europejskim. Prace zaczną się od modernizacji i dostosowania istniejącej instalacji adsorpcji zmiennociśnieniowej (ang. Pressure Swing Adsorption – PSA) należącej do Głównego Instytutu Górnictwa, a służącej do rozdziału gazów, w tym do produkcji wodoru. Instalacja będzie dostosowana do warunków i specyfiki Koksowni Przyjaźń (produkcja w skali 0,5 kg/godz.).

Projekt realizuje konsorcjum Instytut Technologii Paliw i Energii z Zabrza (lider) i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych z Puław. Efektem działań ma być opracowanie i pozyskanie technologii do oczyszczania odseparowanego wodoru o wysokiej czystości. W przyszłości umożliwi ona dywersyfikację produktową.

W gazie koksowniczym jest ponad 50% wodoru uważanego za ekologiczne paliwo przyszłości. Jeśli uda się to rozwiązanie wdrożyć w skali przemysłowej, produkt będzie mógł wejść na rynek.

Wartość umowy wynosi 9,5 mln zł. Dodatkowe wynagrodzenie w kwocie prawie 1,5 mln zł zostanie wypłacone wykonawcy za osiągnięcie oczekiwanej jakości wodoru. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w czasie nie dłuższym niż 24 miesiące, w tym sześć miesięcy przeznaczono na prace badawcze.

Przeczytaj także: Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową