Eksperci oczekują, że ropa w rozpoczętym 2008 roku będzie nadal znajdowała się pod presją podobnych co w 2007 roku czynników: rosnącego popytu nakręcanego przez globalny wzrost gospodarczy oraz obaw o źródła podaży, związanych z geopolityczną niepewnością i niestabilnością. Prawie wszyscy przewidują, że padnie granica 100 dol. za baryłkę.Rok seryjnych rekordów 2007 zakończył się w poniedziałek wyjątkowo spokojną sesją na New York Mercantile Exchange, przy bardzo niewielkich zmianach cen. Wskaźnikowa cena ropy West Texas Intermediate zamknęła się na poziomie 95,98 dolara za baryłkę, o 2 centy niższym niż w piątek.

W Londynie wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego zamknęła się w Sylwestra na poziomie 93,85 dol. za baryłkę, niższym o 3 centy niż w piątek.Rok 2006 cena ropy na nowojorskiej giełdzie NYMEX zakończyła na poziomie 61,05 dol. za baryłkę, a potem w związku z łagodną zimą na półkuli północnej, spadała jeszcze bardziej, by w połowie stycznia 2007 r. osiągnąć minimum poniżej 50 dol. za baryłkę. Potem zaczął się marsz w górę, a w połowie roku, po ataku Izraela na Liban, zaczęła się długa seria rekordów wszech czasów, napędzanych m.in. konfrontacją między Iranem a Zachodem w sprawie irańskiego programu atomowego, strajkami i atakami na naftowców w Nigerii, zamachami na rurociągi w Iraku oraz groźbą wkroczenie wojsk tureckich w pościgu za Kurdami do zagłębia naftowego na północy Iraku.

Na jesieni bicie rekordów uległo przyspieszeniu, głównie dzięki niespodziewanemu, masowemu napływowi na rynek ropy dolarów z wielkich funduszy inwestycyjnych, szukających tu zabezpieczenia przed spadającym dolarem. Na koniec tej serii, 21 listopada, padł obowiązujący dotąd rekord wszech czasów 99,29 dol. za baryłkę.Sylwestrowa cena nowojorska jest wyższa niż przed rokiem o 57 procent i jest to najwyższy wzrost roczny od 1999 roku, kiedy to z rekordowo niskich poziomów średnia cena podniosła się ponaddwukrotnie, do 25,60 dol. za baryłkę. Natomiast sięgający prawie 100 dolarów rekord z końca listopada 2007 r. jest aż o 100 procent wyższy od rocznego minimum z połowy stycznia 2007.Średnia cena roku 2007 wyniosła 72,41 dol. za baryłkę, w porównaniu z średnią 66,25 dol. za baryłkę z 2006 roku.