Gaz-System poinformował o pozyskaniu tzw. decyzji lokalizacyjnej dla pływającego terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej. Decyzja obejmuje nabrzeże postojowo-cumownicze oraz gazociąg podmorski.
Terminal FSRU powstanie w południowej części Zatoki Gdańskiej, w sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do portu, 3 km od brzegu morza. Fot. Gaz-System
Terminal powstanie w południowej części Zatoki Gdańskiej. Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca, czyli statek służący do magazynowania gazu LNG (skroplonego) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy.
Terminal FSRU gotowy ma być w 2028 r. Jego zdolności do regazyfikacji LNG wyniosą 6,2 mld m3 rocznie (w przyszłości zakłada się zwiększenie mocy). 100% usług regazyfikacji zamówił Orlen.
Od terminalu poprowadzony zostanie rurociąg na dnie Zatoki Gdańskiej, a dalej gaz po kraju rozprowadzany będzie lądem. Powstać mają trzy gazociągi o łącznej długości 250 km:
- Kolnik–Gdańsk (35 km)
- Gardeja–Kolnik (86 km)
- Gustorzyn–Gardeja (128 km).
Źródło: Gaz-System
Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest jednym z najważniejszych kamieni milowych Programu FSRU, którego celem jest budowa pierwszego w Polsce pływającego terminalu regazyfikacyjnego. Jeszcze w tym roku planujemy uzyskanie kolejnej kluczowej dla komponentu morskiego Programu FSRU decyzji administracyjnej, czyli pozwolenia na budowę – powiedział Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu.
Przeczytaj także: Pływający terminal LNG. Szczegółowo przebadano Zatokę Gdańską
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.