Orlen podpisał umowę z litewskim KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta) na wyłączne użytkowanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie. Kontrakt obowiązuje pięć lat.
Terminal LNG w Kłajpedzie. Fot. KN Energies
Gaz z terminalu LNG będzie zasilał odbiorców w północno-wschodniej Polsce i w krajach bałtyckich. Wcześniej, w trakcie poprzedniej umowy, koncern odbierał w Kłajpedzie około 60 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.
Fot. KN Energies
Umowa obowiązuje do marca 2030 r. LNG ze stacji przeładunkowej na Litwie będzie przewożony autocysternami do klientów w północno-wschodniej Polsce. Jest przeznaczony dla obiorców na terenach bez sieci gazowej, trafi do stacji regazyfikujących. To rozwiązanie tańsze niż transport paliwa z terminalu LNG w Świnoujściu.
Dostawy gazu skroplonego do nabrzeżnej stacji w Kłajpedzie wykonywany jest statkami o 30-krotnie mniejszej pojemności niż w przypadku konwencjonalnych metanowców oceanicznych. Terminal ma pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m3.
Fot. KN Energies
W dużej skali Orlen odbiera ładunki w terminalu pływającym, moce regazyfikacyjne ma zarezerwowane do 2032 r. Rocznie sprowadza ponad 0,5 mld m3 surowca rocznie. Do tej pory odebrała 10 ładunków (656 tys. ton LNG). Po regazyfikacji część paliwa jest sprzedawana na Litwie, Łotwie i w Estonii, a reszta trafia do kraju poprzez gazociąg Polska–Litwa.
Przeczytaj także: Pierwszy polski pływający terminal. W tym roku pozwolenie na budowę?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.