Dwie europejskie firmy zajmujące się infrastrukturą energetyczną, GRTgaz i Fluxys, poinformowały o planach wspólnego opracowanie sieci rurociągów wodorowych. Licząca 150 km instalacja ma połączyć Francję z Belgią.
Wizualizacja rurociągu wodorowego. Fot. AA+W/Adobe Stock
Proponowany rurociąg o długości 150 km miałby połączyć port w Dunkierce we Francji z Gandawą i Antwerpią w Belgii. Stałby się kluczową infrastrukturą przesyłającą niskoemisyjny wodór na potrzeby przemysłu, w tym hutniczego, rafineryjnego i chemicznego.
GRTgaz pracuje nad projektem rurociągu wodorowego w porcie Dunkierka, znanym jako DHUNE, którego celem jest transport wodoru do 2026 r. Fluxys inwestuje w infrastrukturę wodorową w Belgii.
Instalacja ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na wodór. Wspólne przedsięwzięcie ma zapewnić większą elastyczność i różnorodność dostaw dla branż, które chcą połączyć się z siecią wodorową.
Plan rurociągu wodorowego. Źródło: Fluxys
Współpraca z GRTgaz ma na celu stworzenie transgranicznej sieci między Belgią a Francją i jest w pełni zgodna z naszym globalnym podejściem do budowy kluczowej infrastruktury dla dekarbonizacji północno-zachodniej Europy – powiedział Pascal De Buck, dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fluxys.
Jesteśmy przekonani, że przyszłość odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru zależy od dostępności infrastruktury zdolnej do transportu i magazynowania dużych ilości wodoru — skomentowała Sandrine Meunier, dyrektor generalna GRTgaz.
Planowany rurociąg wodorowy miałby odegrać znaczącą rolę w przejściu na bardziej zrównoważoną i niskoemisyjną gospodarkę.
Przeczytaj także: Rozwój gospodarki wodorowej ma przyspieszyć. Prace nad ustawą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.