Czym jest transport całopojazdowy i jakie ma korzyści?

To sposób przewozu towarów, w którym cała przestrzeń ładunkowa pojazdu jest dedykowana tylko jednemu klientowi. Co interesujące, FTL jest wybierany nie tylko przez firmy spodziewające się zapełnić całą strefę załadunkową. Klient sięga po takie rozwiązanie głównie dlatego, że chce mieć pojazd na wyłączność, co może mieć związek ze sporym priorytetem przesyłki. Co za tym idzie, przedsiębiorca opłaca pełny koszt wynajęcia pojazdu, jednak ma większą kontrolę nad procesem załadunku, przewozu i terminu dostawy. Nie jest uzależniony od innych firm, które mogłyby wynająć część strefy.

W kontekście transportu całopojazdowego warto też podkreślić różnice z LTL, czyli częściowym załadunkiem. Spedycja krajowa bazująca na FTL nie wymaga robienia przystanków pośrednich na załadunek i rozładunek w różnych miejscach. To nie tylko korzystne czasowo rozwiązanie, ale też bezpieczniejsze pod względem ochrony zawartości paczek. Firma zyskuje bardziej elastyczne rozwiązanie logistyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Dla kogo jest transport całopojazdowy?

Nie każda firma korzysta z FTL na co dzień. To rozwiązanie korzystne dla pewnych grup przedsiębiorców, którzy:

  • realizują wysyłkę niestandardowych towarów;
  • celują w indywidualną obsługę i wynajem pojazdu na wyłączność;
  • mają specyficzne potrzeby co do czasu i trasy.

Branże korzystające z transportu całopojazdowego mieszczą się w sektorze spożywczym, meblowym, elektronicznym i budowlanym. Dlaczego akurat tu? Przemysł spożywczy wymaga w większości realizacji dostaw na wyznaczony czas i w kontrolowanych warunkach chłodniczych. Obejmuje to mrożonki, świeże warzywa i owoce, wędliny, surowe mięso, tusze i tego typu produkty.

W sektorze meblowym wybór transportu całopojazdowego związany jest z przewozem niewymiarowych przedmiotów. Takie towary są również bardzo delikatne i wymagają obchodzenia się z nimi w sposób delikatny. Dlatego niewskazane jest oprócz mebli przewozić jeszcze dodatkowe towary, które mogłyby uszkodzić takie ładunki. Z podobnych przyczyn tę formę transportu wybiera się dla maszyn i urządzeń elektronicznych, medycznych oraz niebezpiecznych materiałów chemicznych.

W definicję FTL wpisują się też potrzeby branży jubilerskiej, technologicznej oraz artystycznej. Przedmioty o wysokiej wartości, strategiczne dla danych obszarów przemysłu czy dzieła sztuki mają bardzo wysoki priorytet bezpieczeństwa, jakości przewozu oraz wyboru trasy. Często nie ma miejsca na dodatkowe utrudnienia tylko po to, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową. Liczą się łatwość załadunku i rozładunku w miejscu docelowym oraz pełna kontrola podczas przewozu.