- Wykonanie kosztowe w złotych jest nieco niższe, ze względu na zmiany kursów, ale nie ma to większego wpływu na stan prac - powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy Lotos ds. produkcji i rozwoju - czytamy na wnp.pl.

We wrześniu tego roku podpisany został z francuską grupą inżynieryjną Technip ostatni kontrakt na instalację produkcyjną w ramach programu 10+ (dotyczący instalacji ROSE).

Również na ostatniej prostej jest podpisywanie kontraktów wykonawczych.
- Jesteśmy obecnie siedem miesięcy przed przygotowaniem pierwszych instalacji do uruchomienia - powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Lotosu - cytuje wnp.pl.

Najbardziej zaawansowane są prace związane z instalacjami, które najwcześniej będą oddawane do użytku - około połowy 2009 r.

Wykonano już w 80% prace przy budowie instalacji HDS (hydroodsiarczanie oleju napędowego), 70% prac przy instalacji KAS (kompleks amino-siarkowy) i prawie 60% przy instalacji HGU (wytwórnia wodoru).

Cały program inwestycyjny, którego zakończenie harmonogram przewiduje na 2010 r., wiąże się z kwotą 5,6 mld zł.
Po zakończeniu jego realizacji zdolności przerobowe rafinerii wzrosną z 6 do 10,5 mln ton a produkcja oleju napędowego podwyższy się o blisko 2,5 mln ton w ciągu roku.