Zakończono budowę instalacji odzysku ciepła w hucie w Dąbrowie Górniczej, należącej do ArcelorMittal Poland. Układ, jak poinformowano, jest już w pełni operacyjny i generuje założone oszczędności energetyczne.

W komunikacie czytamy, że projekt obejmuje instalację wymienników ciepła zaprojektowanych do odzyskiwania energii ze spalin o średniej temperaturze do 250°C. Energia ze spalin jest zawracana do procesu technologicznego. Gaz opałowy i powietrze są dzięki temu podgrzewane do temperatury około 180°C.
Wstępne wyniki wskazały na osiąganie założonej efektywności, a pomiary gwarancyjne potwierdzą długoterminową wydajność. Najważniejsze planowane korzyści w skali rocznej to:
- redukcja emisji dwutlenku węgla – o 56 tys. ton
- odzysk energii – na poziomie 117 GWh
- zmniejszenie zużycia koksu – o 10 tys. ton.
To ósmy projekt z zakresu zwiększania efektywności energetycznej, który spółka ArcelorMittal Poland przeprowadziła wspólnie z E.ON EIS Polska.
Piotr Drzystek, dyrektor ds. dekarbonizacji w ArcelorMittal Poland, podkreślił, że firma w stosunku do 2004 r. zmniejszyła emisje pyłowe o 90%, a dwutlenku węgla o 42%. Ograniczenie emisji to nie wszystko. Od dawna kładziemy też nacisk na efektywność energetyczną naszych procesów, bo wiemy, że to bardzo ważny element skutecznej transformacji. Instalacja odzysku ciepła to właśnie jeden z projektów, który znacząco zwiększa naszą efektywność energetyczną oraz zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii. Dzięki niemu nie marnujemy ciepła odpadowego, tylko zagospodarowujemy je ponownie w procesie wielkopiecowym – wyjaśnił Piotr Drzystek.
Zobacz także. Kraków: wielka operacja w hucie. Tak znikają olbrzymie konstrukcje [FILM]

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.