W Turku (woj. wielkopolskie) zakończono wiercenie drugiego otworu geotermalnego – Turek GT-2. Otwór ma długość około 2,6 km i został wykonany w kształcie litery „J”. Jego głównym zadaniem będzie zatłaczanie wód geotermalnych z powrotem do podziemnych warstw skalnych po ich wcześniejszym wydobyciu i wykorzystaniu.

Jak poinformowała spółka PGKiM Sp. z o.o. w Turku – inwestor projektu – od początku planowano, że GT-2 będzie pełnił funkcję otworu zatłaczającego. Kluczowym parametrem była zatem jego wydajność. Wyniki badań potwierdziły, że wynosi ona 150 m³/godz., co oznacza, że jest trzykrotnie wyższa niż w przypadku pierwszego otworu eksploatacyjnego – Turek GT-1. Temperatura wody pozyskiwanej z GT-2 wynosi 79,4°C.
Odwierty GT-1 i GT-2 będą stanowić podstawę dla budowanej równolegle w Turku ciepłowni geotermalnej. W komunikacie spółki podkreślono, że uzyskane wyniki – zarówno pod względem wydajności, jak i mineralizacji wody – wskazują na duży potencjał lokalnej geotermii. Woda geotermalna będzie mogła być wykorzystywana nie tylko do celów grzewczych, lecz także w balneologii oraz rekreacji basenowej.
PGKiM Sp. z o.o. złożyła już w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie wykonania trzeciego odwiertu.
Przeczytaj także: Odwiert geotermalny. Koniec ważnego etapu przygotowań

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.