Partnerzy portalu

Kolejne Rosomaki dla wojska polskiego

Opublikowano: 09-07-2024 Źródło: MON

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z konsorcjum firm Huty Stalowa Wola S.A. jako liderem na dostawy seryjne kołowych transporterów opancerzonych Rosomak zintegrowanych ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30.


KTO Rosomak. Fot. wojsko-polskie.pl KTO Rosomak. Fot. wojsko-polskie.pl

Strony kontraktu to Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia i konsorcjum firm Huta Stalowa Wola, Polska Grupa Zbrojeniowa, Rosomak oraz WB Electronics. Zamówiono 58 transporterów opancerzonych ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30, wyposażonych w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Umowa zawiera pakiet logistyczny, w którego skład wchodzą m.in. części zamienne.

Wartość kontraktu to 2,6 mld zł brutto. Dostawy zaplanowano na lata 2026–2027.

KTO Rosomak. Fot. rosomaksa.pl KTO Rosomak. Fot. rosomaksa.pl

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 został opracowany przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics. Może działać niezależnie od pory doby i w trudnych warunkach atmosferycznych. Transportery Rosomak będą zwalczać cele opancerzone, a także obiekty i umocnienia przeciwnika. Zapewnią wsparcie ogniowe pododdziałów.

Główne uzbrojenie Rosomaka to armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym. Korzysta z pięciu różnych typów amunicji, w tym programowalnej. Transporter ma też zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C i podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR.

Dowódca i operator uzbrojenia mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter-killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia w celem jego namierzenia i zniszczenia – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Kończy się budowa hal PGZ Stoczni Wojennej. Tu powstaną fregaty Miecznik

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.