Grupa Przemysłowa Baltic (GPB) i stocznia CRIST z Gdyni rozpoczęły budowę konsorcjum, które będzie produkować w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej. Partnerzy planują też współpracę w innych obszarach przemysłu offshore oraz w sektorze stoczniowym.
Morska stacja elektroenergetyczna. Fot. JHM/Adobe Stock
Umowa o współpracy dotyczy budowy łańcucha dostaw dla sektora offshore, produkcji stacji elektroenergetycznych i zwiększenia udziału polskich firm w obszarze morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w kraju i za granicą.
Partnerzy połączą kompetencje, zasoby i doświadczenia. Będą wspólnie rozwijać i wprowadzać na rynek zaawansowane technologicznie produkty na potrzeby MEW, przemysłu offshore i stoczniowego. Dotyczy to m.in. opracowania i produkcji podstacji dla morskich farm wiatrowych. Będą one w pełni wyposażone i gotowe do pracy. Produkty mają spełniać najwyższe standardy jakości. Konsorcjum początkowo planuje zaangażowanie w krajowe projekty energetyki morskiej.
W skład GPB spółki Baltic Operator i Energomontaż-Północ Gdynia, a także dawna Stocznia Gdańska. Ich podstawową działalnością jest produkcja konstrukcji stalowych dla polskich i zagranicznych klientów na potrzeby morskich farm wiatrowych, przedsięwzięć offshore i onshore oraz przemysłu stoczniowego.
Stocznia CRIST jako jedyna w Europie wybudowała już trzy statki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Jej jednostka pracuje przy realizacji najdłuższego tunelu zatapianego Dania–Niemcy (18 km). Znajdą się w nim dwutorowa linia kolejowa i autostrada.
Przeczytaj także: Gaz-System. Umowy za 680 mln zł podpisane
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.